Спецможливості
Новини

В Україну незабаром завезуть 120 тис. т цукру-сирцю

08.04.2021
994
В Україну незабаром завезуть 120 тис. т цукру-сирцю фото, ілюстрація

Скорочення посівних площ з одночасним зниженням врожайності цукрових буряків призвело до скорочення обсягів виробництва цукру в Україні в 2020 році до 1,1 млн т, що на 34% нижче обсягів попереднього року. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-реліз Українського клубу аграрного бізнесу.

Така ситуація призвела до скорочення пропозиції цукру на внутрішньому ринку на сезон 2020/2021 року та об’єктивного росту цін. Тенденції зростання ціни цукру спостерігалися і на міжнародних ринках, які досягли свого піку наприкінці лютого 2021 року.

За даними Держстату, запаси цукру на кінець лютого 2021 року на складах підприємств-виробників в Україні становили 459 тис. т. При цьому, в минулому році на аналогічну дату даний показник був на рівні 607 тис. т. Тобто, реальна нестача складає  близько 148 тис. т цукру.

Цей потенційний дефіцит вже почав скорочуватися за рахунок імпортних постачань. Так,  в березні було завезено 31 тис. т цукру білого, а загалом з початку 2021 року завезли 37,6 тис. т цукру, в той час як в минулому році імпорту практично не було. Варто відмітити, що основними постачальниками цукру є європейські країни, а саме Польща (72% обсягу імпорту), Німеччина (8%) та Литва (8%). Така географія пояснюється тим, що в рамках зони вільної торгівлі з ЄС Україною встановлені безмитні квоти на імпортні поставки цукру в обсязі 40 тис т.

Окрім зазначених поставок цукру з ЄС, також очікується імпорт тростинного цукру-сирцю. Ще на початку лютого Мінекономіки розпочало розподіл квоти на імпорт цукру-сирцю з цукрової тростини в ліміті 260 тис. т та вже видало ліцензії на імпорт 120 тис. т згідно поданих заявок. Орієнтовно в травні 2021 року очікуються поставки даного продукту, який після переробки на українських заводах буде доступний споживачам. Вихід готового цукру білого після переробки 120 тис. т цукру-сирцю має скласти близько  115 тис. т. Як зазначають  оператори ринку, очікувана вартість цукру з переробленого цукру-сирцю складе близько 19–20 грн/кг, що відповідає поточним внутрішнім оптовим цінам.

За словами Романа Сластьона, генерального директора УКАБ, імпорт цукру-сирцю в обсязі 120 тис. т разом з уже поставленими 40 тис. т з ЄС має повністю перекрити різницю внутрішніх запасів цукру.

В результаті декількох робочих нарад та звернень в Мінекономіки наразі відклали обговорення ініціативи адміністративного цінового регулювання шляхом встановлення максимальних оптових та роздрібних цін на цукор, оскільки такі кроки призведуть  до тінізації продажів цукру і лише загострять ситуацію.

Разом з тим, українські сільгоспвиробники вже почали посів цукрового буряку під цьогорічний врожай.  Очікувана площа посівів становить 226 тис. га, що на 12% вище минулорічного прогнозу. Такий обсяг посівів має забезпечити достатній обсяг цукру з нового врожаю, який почне надходити на початку вересня цього року, а також завантажити та зберегти існуючі цукрові заводи.

Ключові слова: цукор, імпорт

Інтерв'ю
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою

1
0