Спецможливості
Новини

У 2017 році інвестиції в виробництво сільгосппродукції збільшилися на 31%

18.07.2018
950
У 2017 році інвестиції в виробництво сільгосппродукції збільшилися на 31% фото, ілюстрація

Капітальні інвестиції в розвиток виробництва продукції сільського господарства ростуть високими темпами. У 2017 році вони становили 63,3 млрд грн, що на третину (+ 31,2%) перевищує показники 2016 року і в півтора рази (+ 51,4%) - 2015 року. Про це повідомив провідний науковий співробітник відділу інвестиційного і матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Микола Кисіль, передає propozitsiya.com.

При цьому капітальні інвестиції у виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, де має місце певний надлишок виробничих потужностей, в минулому році становили лише 18,9 млрд грн - в 3,4 разу менше, ніж в сільське господарство.

Вчений зазначив, що інвестори віддають перевагу інвестиційно привабливому сільському господарству, де норма прибутку на капітал найвища.

За розрахунками вчених Інституту аграрної економіки, остання сприятлива для інвесторів у сільському господарстві фаза циклу Саймона Кузнеця почалася в 2010 році і досягла піку в 2017 році. Ця тенденція збережеться до 2025 року, поступово послаблюючись.

Після 2025 року прогнозується збільшення кількості зношених і застарілих виробничих потужностей, які слід замінити, більш високі темпи зростання цін на продукти харчування в порівнянні з цінами на сільськогосподарську сировину і підвищення рівня інвестиційної привабливості харчової промисловості, зазначив Микола Кисіль.

З огляду на це, на його думку, в період 2018-2025 років органам влади і управління економікою через ринкові механізми слід більш активно залучати капітал національних агрокомпаній в експортно-орієнтовані проекти переробки сільськогосподарської продукції.

Економічні цикли розвитку української агропродовольчої сфери збігаються з відповідними світовими тенденціями, тому слід очікувати, що з 2025 року темпи зростання цін на світовому ринку харчової продукції будуть циклічно рости, що буде сприяти притоку інвестицій і досягненню прийнятного рівня їх окупності, підсумував Кисіль.

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
Валентина Болоховська, лауреат Державної премі України в галузі науки й техніки, один із засновників "БТУ-Центр"
«БТУ-Центр» — один із найвідоміших в Ук­раїні вітчиз­ня­них ви­роб­ників біологічних про­дук­тів для сільсько­го гос­по­дар­ст­ва. Ком­панія пра­цює з 1999 ро­ку, й звідтоді на ри­нок ви­ве­де­но чи

1
0