Спецможливості
Новини

Врожайність сливи в Україні є найменшою за останні три роки

19.07.2019
1867
Врожайність сливи в Україні є найменшою за останні три роки фото, ілюстрація

Сортовий асортимент слив продовжує розширюватись на українських гуртових ринках, але ціни на сливу в цьому році все одно залишаться значно вищими ніж рік тому. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на "ПроАгро Груп".

Через погодні негаразди врожайність сливи є найменшою за останні три роки, а товарний вигляд плодів постраждав через розповсюдження парші.

На гуртових ринках України сьогодні представлена слива переважно від виробників Півдня та Чернівецької області. На гуртовому ринку ОРСП "Шувар" дрібна слива пропонується по 20-25 грн/кг (0,68-0,85 євро/кг), крупна слива коштує вище 30 грн/кг (1,03 євро/кг). Ціни на сливу в господарствах Чернівецької області стартують від 15 грн/кг (0,51 євро/кг).

Крім української сливи на майданчику "Шувару" також пропонується слива із Сербії та Молдови за тією ж ціною, що і українська слива.

В сусідній Польщі слива коштує 3,0-3,5 польських злотих/кг (0,7-0,8 євро/кг), тобто ціни теж аналогічні цінам української сливи, хоча у порівнянні із минулим роком польська слива подорожчала майже в 1,5 раза.

До інформації: в 2017 році саме завдяки суттєвій різниці в цінах Україна експортувала рекордні 8 тис. тон сливи до Польщі. Постачання здебільшого відбувались на польські переробні підприємства, на свіжому ринку ЄС українська слива мала дуже слабку конкуренцію через незадовільний товарний вигляд.

Ключові слова: врожай, слива, Україна

Інтерв'ю
Наталія Гордійчук, засновниця компанії "Агрітема"
"Агріте­ма" своїми біорішен­ня­ми кар­ди­наль­но змінює підхід до зем­ле­роб­ст­ва. Про біоінно­вації, які по­над 10 років компанія на­дає аг­раріям, розповідає засновниця — Наталія Гордійчук.
Карлос Альберто Сесарі
В Україні за останні півтора десятки років чимало господарств пробувало впроваджувати нульовий або мінімальний обробіток грунту. І більшість, зіштовхнувшись із проблемою зниження врожайності, поверталися до традиційної технології.... Подробнее

1
0