Спецможливості
Новини

Українському олійножировому комплексу потрібно змінити стратегії розвитку і зробити соняшникову олію продуктом преміум-класу

24.09.2018
1383
Українському олійножировому комплексу потрібно змінити стратегії розвитку і зробити соняшникову олію продуктом преміум-класу фото, ілюстрація
Основними трендами наступних 10-15 років на глобальному ринку олійних будуть конкуренція і торгові війни, - таку думку висловив Сергій Феофілов, генеральний директор аналітичного агентства «УкрАгроКонсалт», 20 вересня в Києві на організованій даним агентством VI Міжнародної конференції «Black Sea Oil Trade-2018», пише propozitsiya.com.
 
На його думку, в наступне десятиліття на ринку олійних спостерігатиметься зниження темпів зростання глобальної торгівлі. При цьому все більшого значення набуватимуть нові ринки. Якщо подивитися на структуру експорту соняшнику та соняшникової олії в 2017/2018 р.р., то в закупівлях насіння лідирує ЄС, а олії - Індія, яка імпортувала 2,3 млн т.
 
Валовий збір олійних в 2018 році прогнозується на рівні 21,7 млн ​​т, в т. ч. соняшнику - 15млн т, сої - 4 млн т, ріпаку - 2,7 млн ​​т.
 
Оцінюючи Чорноморський регіон в цілому, Сергій Феофілов зазначив, що до 2025 року і далі площі під олійними культурами будуть збільшуватися: в Україні - на 0,4-1,1 млн га, Росії - на 3-9 млн га. У той же час в Бразилії посівні площі до 2015 року можуть зрости на 55%.
 
Хоча не можна того ж стверджувати про рентабельність: наприклад, в цьому сезоні ціни на всі види рослинних олій знизилися.
 
«Ми пропонуємо розглянути два сценарії розвитку. Перший: якщо ситуацію залишити без змін. Такий шлях може призвести до зниження конкурентоспроможності на світовому ринку, і галузь потребуватиме державної підтримки, на яку об'єктивно - через дефіцит бюджету і зростання інфляції - розраховувати не варто. Інший сценарій розвитку: необхідно модифікувати поточні стратегії олійножирового комплексу», - повідомив Сергій Феофілов.
 
В рамках зміни стратегії олійножирового комплексу варто в першу чергу змінити ставлення до соняшникової олії і позиціонувати її як продукт преміум-якості, як оливкова олія, яка при падінні ціни на інші види олії тримає позиції і навіть їх зміцнює. «Сьогодні українському ринку треба орієнтуватися на зростання прибутку, і максимально прибирати посередників експортної ланцюжку», - підкреслив С. Феофілов.

Інтерв'ю
В лютому, саме під час роботи виставки «АгроВесна 2020», в Україну на запрошення проекту Києво-Могилянської бізнес-школи Ukrainian Food Valley приїздив колишній фермер сенатор парламенту Нідерландів, де він очолює Комітет з питань... Подробнее
Ольга Вергелес, менеджер проекту CUTIS
Верховна Рада України 14 березня ратифікувала Угоду про вільну торгівлю з Канадою. Тепер, щоб угода набрала чинності, її має підписати президент України, а також остаточно ратифікувати Сенат і

1
0