Спецможливості
Технології

Тех­но­логія післяз­би­раль­ної об­роб­ки та сушіння зер­на

26.06.2017
41307
Тех­но­логія післяз­би­раль­ної об­роб­ки та сушіння зер­на фото, ілюстрація

Зерно у процесі збирання має вигляд неоднорідної зернової маси, до якої, крім нього, входять різні домішки органічного і мінерального походження. Особливо небажаними є листостеблові частки бур’янів, які, як правило, мають підвищену вологість. Тому таке зібране зерно нестійке під час зберігання, через одну-дві доби у ньому можуть розпочатись процеси гідролізу, що призводить до погіршення якості та втрат урожаю.

 

 

Най­нестійкішим є зер­но, зібра­не пря­мим ком­бай­ну­ван­ням. Навіть за зби­ран­ня су­хої зер­но­вої ма­си у ній містить­ся би­те, трав­мо­ва­не, плю­с­к­ле зер­но, ор­ганічний пил, що знач­но зни­жує стійкість зер­на. Тож зібра­не збіжжя потрібно не­гай­но спря­мо­ву­ва­ти на об­роб­ку, ба­жа­но у по­тоці зі зби­ран­ням.

Післяз­би­раль­на об­роб­ка вклю­чає низ­ку опе­рацій, які про­во­дять за­леж­но від ста­ну, при­зна­чен­ня та особ­ли­во­с­тей куль­ту­ри. До ос­нов­них опе­рацій на­ле­жить розміщен­ня свіжозібра­но­го зер­на, йо­го очи­щен­ня, сор­ту­ван­ня, сушіння, вен­ти­лю­ван­ня та,
за по­тре­би, охо­ло­д­жен­ня.

Прий­ман­ня і розміщен­ня зер­на

За­вчас­но, пе­ред по­чат­ком зби­раль­них робіт, го­ту­ють зер­но­с­кла­ди, пе­ревіря­ють ро­бо­ту і ком­плектність техніки для післяз­би­раль­ної об­роб­ки вро­жаю. У зер­но­с­кла­дах ба­жа­но звільни­ти приміщен­ня від за­лишків зер­на, про­ве­с­ти дезінфекцію пре­па­ра­та­ми, ре­ко­мен­до­ва­ни­ми для зне­за­ра­жен­ня. Із ура­ху­ван­ням об’ємів за­готівлі й асор­ти­мен­ту куль­тур потрібно скла­с­ти план їхньо­го розміщен­ня.У зерноскладах бажано звільнити приміщення від залишків зерна, провести дезінфекцію препаратами, рекомендованими для знезараження

У про­цесі зби­ран­ня зер­но, що над­хо­дить після об­мо­ло­чу­ван­ня ком­бай­на­ми, розміщу­ють ок­ре­ми­ми партіями за­леж­но від ви­ду куль­ту­ри, сор­ту, ре­про­дукції, по­каз­ників якості. Ок­ре­мо розміщу­ють низь­ко­якісне і де­фект­не зер­но (ура­же­не фу­заріозом, саж­кою, ріжка­ми, кло­пом-че­ре­паш­кою, про­рос­ле, із не­вла­с­ти­вим за­па­хом, зне­барв­ле­не, із важ­ковідо­крем­лю­ва­ни­ми і шкідли­ви­ми домішка­ми). Особ­ли­ву ува­гу приділя­ють розміщен­ню зер­на силь­них і цінних сортів пше­ниці, твердій пше­ниці, пи­во­вар­но­му яч­ме­ню, якість яких має бу­ти під постійним кон­тро­лем.

Під час розміщен­ня вра­хо­ву­ють стан і тех­но­логічні по­каз­ни­ки зер­на, за яки­ми во­но має бу­ти об­роб­ле­не і до­ве­де­не до норм го­то­вої про­дукції. Особ­ли­ву ува­гу звер­та­ють на смітність і во­логість зер­на. За пе­ре­ви­щен­ня нор­ми смітності, вста­нов­ле­ної ок­ре­мо для кож­ної куль­ту­ри, та­ке зер­но відо­крем­лю­ють і на­далі спря­мо­ву­ють на очи­щен­ня.

Зер­но із різною во­логістю має та­кий по­ря­док розміщен­ня і об­роб­ки: до 14–15% — виз­на­ча­ють як су­хе і при­дат­не для зберіган­ня; до 17% — як во­ло­ге, та­ке, що по­тре­бує підсу­шу­ван­ня чи вен­ти­лю­ван­ня; по­над 17% — як си­ре з обов’яз­ко­вим сушінням у по­тоці зі зби­ран­ням. У разі на­ко­пи­чен­ня і за­трим­ки із сушінням си­ро­го зер­на йо­го слід розміщу­ва­ти на ус­та­нов­ках ак­тив­но­го вен­ти­лю­ван­ня з обов’яз­ко­вим кон­тро­лем за тем­пе­ра­ту­рою і во­логістю.

Очи­щен­ня і сор­ту­ван­ня зер­на

Зер­но, зібра­не ком­бай­на­ми, підля­гає не­гай­но­му очи­щен­ню, особ­ли­во як­що во­но во­ло­ге. За­трим­ка з очи­щен­ням во­ло­го­го і си­ро­го зер­на мо­же при­зве­с­ти до йо­го са­мозігріван­ня і погіршен­ня якості вже че­рез 10–12 год зберіган­ня на­си­пом.

Очи­щен­ня мо­же бу­ти по­пе­реднім, пер­вин­ним і вто­рин­ним — за­леж­но від чи­с­то­ти, во­ло­гості та при­зна­чен­ня зер­но­вої ма­си. По­пе­реднє за­сто­со­ву­ють у разі знач­но­го (по­над 15%) засмічен­ня, підви­ще­ної во­ло­гості зер­на, а та­кож пе­ред сушінням у шахт­них зер­но­су­шар­ках. Пер­вин­но­му очи­щен­ню підля­гає все свіжозібра­не зер­но. Під час цієї опе­рації виділя­ють ос­нов­ну фракцію зер­на, відо­крем­лю­ють крупні і дрібні домішки.

Вто­рин­не очи­щен­ня ви­ко­ну­ють у ре­жимі сор­ту­ван­ня, йо­го за­сто­со­ву­ють для насіння і про­до­воль­чо­го зер­на з ме­тою до­ве­ден­ня до норм чи­с­то­ти, вста­нов­ле­них для кож­ної куль­ту­ри. За до­по­мо­гою сор­ту­ван­ня відби­ра­ють фракції із най­кра­щи­ми про­до­воль­чи­ми яко­с­тя­ми і посівни­ми вла­с­ти­во­с­тя­ми. Досвід ми­ну­лих років по­ка­зав, що навіть в умо­вах по­су­хи і за­готівлі дрібно­го насіння з ньо­го шля­хом сор­ту­ван­ня мож­на відібра­ти фракції пше­ниці і яч­ме­ню з ви­со­кою схожістю і си­лою рос­ту (ма­са 1000 насінин ста­но­ви­ла по­над 40 г). Вста­нов­ле­но, що для цьо­го підсівне ре­ше­то для більшості сортів пше­ниці ози­мої має бу­ти ти­по­розміром не мен­ше 2,5х20 мм (табл. 1). Насіння фракції, відібра­не за цим ти­по­розміром, мож­на за­гор­та­ти глиб­ше й от­ри­му­ва­ти дружні схо­ди.

Для очи­щен­ня-сор­ту­ван­ня за­сто­со­ву­ють різні повітря­но-решітні зер­но­се­па­ра­то­ри, аспіра­то­ри. Для відбо­ру важ­ковід- о­крем­лю­ва­них домішок ви­ко­ри­с­то­ву­ють трієри, пнев­мо­сор­ту­вальні сто­ли, гірки.
Зер­но­очисні ма­ши­ни ма­ють бу­ти укомп­лек­то­вані змінни­ми ро­бо­чи­ми ор­га­на­ми, аби за­без­пе­чи­ти різні ре­жи­ми се­па­ру­ван­ня. Ре­жим очи­щен­ня-сор­ту­ван­ня до­би­ра­ють до кож­ної куль­ту­ри ок­ре­мо (табл. 2). Але в кож­но­му кон­крет­но­му ви­пад­ку ре­жим уточ­ню­ють, ви­хо­дя­чи із фак­тич­ної чи­с­то­ти і круп­ності зернівки, її во­ло­гості. Особ­ли­ву ува­гу слід звер­ну­ти на добір підсівних решіт, які є ос­нов­ни­ми, оскільки виз­на­ча­ють вихід і якість насіння та про­до­воль­чо­го зер­на.

Ви­со­ку про­дук­тивність та якість очи­щен­ня за­без­пе­чу­ють се­па­ра­то­ри БСХ, КБС, БЦСМ, СС, СПО-50 вітчиз­ня­но­го ви­роб­ництва, а та­кож се­па­ра­то­ри кон­цер­ну Сіmвrіа, фірм Petkus, Denis. На очи­щенні-сор­ту­ванні насіння добрі ре­зуль­та­ти по­ка­зує ком­плект об­лад­нан­ня, до скла­ду яко­го вхо­дять се­па­ра­то­ри БСХМ-16, пнев­мостіл ПСС, норії із пла­с­ти­ко­ви­ми ков­ша­ми ви­роб­ництва Хо­рольсь­ко­го ме­ханічно­го за­во­ду.

Сушіння зер­на

Цю опе­рацію ви­ко­ну­ють у разі підви­ще­ної зби­раль­ної во­ло­гості, а та­кож за­для термічно­го зне­за­ра­жен­ня зер­на від шкідників. За на­яв­ності різних партій на­сам­пе­ред су­шать во­логіше, ура­же­не, з оз­на­ка­ми са­мозігріван­ня зер­но. Під час за­готівлі різних сортів пше­ниці спо­чат­ку су­шать зер­но твер­дих, силь­них і цінних сортів.

Різні куль­ту­ри по­тре­бу­ють індивіду­аль­них підходів у про­ве­денні сушіння. Пше­ни­цю ви­су­шу­ють за змінних тем­пе­ра­тур­них ре­жимів із ура­ху­ван­ням якості клей­ко­ви­ни у зерні. За слаб­кої клей­ко­ви­ни тем­пе­ра­ту­ру підви­щу­ють, за над­то міцної — зни­жу­ють, аби збе­рег­ти та поліпши­ти якість зер­на. Підви­щені тем­пе­ра­ту­ри да­ють змо­гу де­що зміцни­ти клей­ко­ви­ну, по­ни­жені — не при­зво­дять до її до­дат­ко­во­го зміцнен­ня. За м’яких ре­жимів ви­су­шу­ють зер­но цінних, силь­них і твер­дих пше­ниць. Зер­но про­рос­ле, уш­ко­д­же­не кло­пом-че­ре­паш­кою фор­мує слаб­ку клей­ко­ви­ну, то­му йо­го та­кож ви­су­шу­ють за підви­ще­них тем­пе­ра­тур, але з постійним кон­тро­лем за ре­жи­мом сушіння.

Ви­би­ра­ю­чи ре­жим, слід вра­хо­ву­ва­ти кон­ст­рукцію зер­но­су­шар­ки. За сушіння пше­ниці у шахт­них пря­мо­точ­них зер­но­су­шар­ках ре­жим сушіння вста­нов­лю­ють відповідно до таб­л. 3. Після кож­но­го про­хо­д­жен­ня зер­на че­рез су­шар­ку йо­го во­логість має зни­жу­ва­тись не більш як на 6–8%. То­му для зни­жен­ня во­ло­гості по­над 8% зер­но слід про­пу­с­ти­ти че­рез су­шар­ку декілька разів.

У су­шар­ках ре­цир­ку­ляційних зер­но ви­су­шується за од­не про­пу­с­кан­ня за­вдя­ки постійній цир­ку­ляції по­токів зер­на у шах­тах су­шар­ки. Роз­поділен­ня по­токів та­ке: у се­ред­нь­о­му дві тре­ти­ни су­хо­го зер­на по­дається на ре­цир­ку­ляцію (змішується із во­ло­гим хо­лод­ним зер­ном), а од­на тре­ти­на — у зер­но­с­хо­ви­ще.

Тех­но­логія ре­цир­ку­ляційно­го сушіння вклю­чає п’ять циклів:

— змішу­ван­ня си­ро­го хо­лод­но­го зер­на із су­хим нагрітим;

— ко­рот­ко­час­не нагріван­ня сумішки зер­на;

 — відле­жу­ван­ня сумішки у теп­ло­во­ло­го­обмінни­ку;

 — ос­нов­не сушіння;

 — охо­ло­д­жен­ня.

На ре­цир­ку­ляцію зер­но відби­рають після дру­го­го або тре­ть­о­го циклів за­леж­но від тех­но­логічної схе­ми ро­бо­ти су­шар­ки. Та­кож мож­ли­ва зміна чер­гу­ван­ня циклів, особ­ли­во дру­го­го і тре­ть­о­го.
Із різних тех­но­логічних схем ре­цир­ку­ляції най­е­фек­тивнішим є за­сто­су­ван­ня двох кон­турів, що дає змо­гу знач­но спро­с­ти­ти ек­сплу­а­тацію су­шар­ки й ав­то­ма­ти­зу­ва­ти про­цес сушіння.

Тем­пе­ра­тур­ний ре­жим у ре­цир­ку­ляційних су­шар­ках вста­нов­лю­ють за­леж­но від во­ло­гості пше­ниці,
якості клей­ко­ви­ни та до­дат­ко­вих при­ст­роїв для нагріван­ня зер­на. У су­шар­ках без підігріван­ня зер­на тем­пе­ра­тур­ний ре­жим має відповіда­ти зна­чен­ням таб­л. 4.

У ре­цир­ку­ляційних су­шар­ках, укомп­лек­то­ва­них при­ст­ро­я­ми для по­пе­ред­нь­о­го підігріван­ня зер­на, тем­пе­ра­тур­ний ре­жим має відповіда­ти зна­чен­ням таб­л. 5. Як до­дат­кові при­ст­рої ви­ко­ри­с­то­ву­ють ко­лон­ки, у яких зер­но пе­ре­бу­ває у стані падіння, або кипіння. Час пе­ре­бу­ван­ня зер­на у цих ко­лон­ках не пе­ре­ви­щує 8–10 с, то­му тем­пе­ра­ту­ру аген­та сушіння на вході у нагрівник мож­на збільшу­ва­ти до 250…370оС за­леж­но від якості клей­ко­ви­ни пше­ниці про­до­воль­чої. Ос­нов­ною ме­тою підігріван­ня є підви­щен­ня тем­пе­ра­ту­ри зер­на, яка не по­вин­на пе­ре­ви­щу­ва­ти мак­си­маль­но до­пу­с­ти­мо­го по­каз­ни­ка.

Ви­ко­ри­с­тан­ня ре­цир­ку­ляційних су­ша­рок має низ­ку пе­ре­ваг: 

— відпа­дає по­тре­ба у до­борі партій зер­на за во­логістю;

— сушіння мож­на ве­с­ти за м’яко­го ре­жи­му зі змен­шен­ням ви­т­рат енер­го­ре­сурсів. За­оща­ди­ти енер­го­ви­т­ра­ти та інтен­сифіку­ва­ти сушіння мож­на та­кож за­вдя­ки об­лад­нан­ню зер­но­су­ша­рок при­ст­ро­я­ми для підігріван­ня зер­на пе­ред ос­нов­ним сушінням.

Вка­зані тем­пе­ра­турні ре­жи­ми теп­ло­носія під час сушіння пше­ниці сто­су­ють­ся, го­ло­вним чи­ном, вітчиз­ня­них шахт­них зер­но­су­ша­рок, на­при­клад ти­пу ДСП. У су­шар­ках за­рубіжних ви­роб­ників, які ма­ють іншу кон­ст­рукцію, тем­пе­ра­турні ре­жи­ми теп­ло­носія вста­нов­лю­ють відповідно до їхніх па­с­порт­них зна­чень, але тем­пе­ра­ту­ри нагріван­ня зер­на ма­ють бу­ти ви­т­ри­мані згідно з ре­ко­мен­даціями.

Ос­нов­ним по­каз­ни­ком про­це­су сушіння є тем­пе­ра­ту­ра нагріван­ня зер­на. У су­шар­ках, не об­лад­на­них дис­танційною тер­мо­метрією, тем­пе­ра­ту­ру ба­жа­но кон­тро­лю­ва­ти че­рез кожні 2 год про­це­су сушіння.

Інші куль­ту­ри та­кож ма­ють свої особ­ли­вості сушіння. На­при­клад, жи­то і ячмінь — порівня­но тер­мостійкі куль­ту­ри, то­му їхнє зер­но під час сушіння мож­на нагріва­ти до 60°С за ви­нят­ком пи­во­вар­но­го яч­ме­ню. Ос­танній по­ви­нен ма­ти ви­со­ку схожість, у зв’яз­ку з чим мак­си­маль­но до­пу­с­ти­ма тем­пе­ра­ту­ра йо­го нагріван­ня ста­но­вить 40°С для зер­на з во­логістю до 19%, та 45°С — ви­щої во­ло­гості.

Овес до­пу­с­ти­мо нагріва­ти до тем­пе­ра­ту­ри 50°С не­за­леж­но від во­ло­гості зер­на, од­нак слід постійно кон­тро­лю­ва­ти стан зер­но­вої ма­си, оскільки за підси­хан­ня об­лу­щується плівка яд­ра, погіршу­ють­ся умо­ви сушіння.

Го­рох під час сушіння схиль­ний до розтріску­ван­ня, то­му ре­жи­ми цьо­го про­це­су ма­ють бу­ти м’яки­ми: тем­пе­ра­ту­ра нагріван­ня зер­на — до 40…45°С; зни­жен­ня во­ло­гості на 2–3% за од­не про­пу­с­кан­ня су­шар­ки; проміжне відле­жу­ван­ня.

Ріпак то­вар­ний во­логістю до 13% ви­су­шу­ють за тем­пе­ра­ту­ри теп­ло­носія 80…90оС, нагріван­ня насіння — до 50°С, у разі ви­щої во­ло­гості тем­пе­ра­ту­ру зни­жу­ють на 10…20°С і 5…10°С, відповідно. У су­шар­ках без пе­ремішу­ван­ня насіння тем­пе­ра­ту­ру теп­ло­носія вста­нов­лю­ють на рівні 60 °С. Су­шар­ки, при­зна­чені для сушіння ріпа­ку, мак­си­маль­но гер­ме­ти­зу­ють, у про­цесі сушіння не до­пу­с­ка­ють ви­не­сен­ня насіння із шах­ти су­шар­ки.

Насіннєве зер­но ви­су­шу­ють у шахт­них зер­но­су­шар­ках за помірніших ре­жимів: за йо­го во­ло­гості до 19% тем­пе­ра­ту­ра нагріван­ня не має пе­ре­ви­щу­ва­ти 40°С для пше­ниці, жи­та, яч­ме­ню, вівса та 35°С — для го­ро­ху. За ви­щої во­ло­гості тем­пе­ра­ту­ру для всіх куль­тур зни­жу­ють на 5°С і за­сто­со­ву­ють ступінчасті ре­жи­ми сушіння. Тем­пе­ра­тур­ний ре­жим для сушіння ріпа­ко­во­го насіння за­ле­жить від йо­го во­ло­гості: за 17% і ниж­че — нагріва­ють до 40°С, 17–19% — 37°С; по­над 19% — 35°С. Тем­пе­ра­ту­ру кон­тро­лю­ють у ко­ро­бах ниж­нь­о­го ря­ду су­шиль­ної шах­ти, во­на не по­вин­на пе­ре­ви­щу­ва­ти мак­си­маль­но до­пу­с­ти­мо­го зна­чен­ня. 

Для сушіння ре­ко­мен­ду­ють як су­шар­ки вітчиз­няні — ДСП-32ОТ, АІ–ДСП-50, АІ-УЗМ, АІ-УСШ, СЗМ-540, так і за­рубіжно­го ви­роб­ництва — ком­паній Sukup, MC, GSI, Delux (США), Riela (Німеч­чи­на) то­що. Ос­таннім ча­сом на­бу­ва­ють по­ши­рен­ня та­кож блоч­но-мо­дульні су­шар­ки, які мо­жуть по­сту­по­во збільшу­ва­ти по­тужність, а та­кож пе­ре­сувні — для сушіння зер­на по­за місцем зби­ран­ня.
Порівню­ю­чи різні су­шар­ки, мож­на ска­за­ти, що за­рубіжні, як пра­ви­ло, ма­ють кра­щу енер­ге­ти­ку, нижчі пи­томі ви­т­ра­ти паль­но­го. Вітчиз­няні вирізня­ють­ся рівномірнішим сушінням, оскільки тов­щи­на ша­ру зер­на між ко­ро­ба­ми не пе­ре­ви­щує 200 мм.

Про­дук­тивність зер­но­су­ша­рок мож­на оціню­ва­ти за пла­но­ви­ми оди­ни­ця­ми (за пла­но­ву оди­ни­цю слу­гує 1 т про­до­воль­чо­го зер­на пше­ниці, ви­су­ше­на із во­ло­гості 20% до 14%). Для об­чис­лен­ня пла­но­вих оди­ниць, а от­же, і фак­тич­ної про­дук­тив­ності су­­шар­­ки ко­ри­с­ту­ють­ся фор­му­лою:

Мпл. = Мф х Кв х Кк,

де Мпл.  — ма­са про­су­ше­но­го зер­на у пла­но­во­му об­чис­ленні, т; Мф — ма­са си­ро­го зер­на, т; Кв, Кк — ко­ефіцієнти пе­ре­ра­ху­ван­ня ма­си про­су­ше­но­го зер­на у пла­нові оди­ниці за­леж­но від во­ло­гості, куль­ту­ри та при­зна­чен­ня зер­на.

Та­кож про­ект­на ви­т­ра­та па­ли­ва під час сушіння по­дається у ви­гляді умов­но­го. (Умов­ним па­ли­вом вва­жа­ють те­о­ре­тич­не, яке за спа­лю­ван­ня виділяє 29,2 Мдж теп­ло­ти.) Для роз­ра­хун­ку пи­то­мої ви­т­ра­ти умов­но­го па­ли­ва ко­ри­с­ту­ють­ся фор­му­лою:

Вп = Кн х Вн / Мпл,

де Вп — пи­то­ма ви­т­ра­та умов­но­го па­ли­ва на пла­но­ву оди­ни­цю, кг/т; Вн — ма­са на­ту­раль­но­го па­ли­ва, кг; Мпл — ма­са зер­­на в пла­но­во­му об­чис­ленні, т; Кн — ко­ефіцієнт пе­ре­ра­ху­ван­ня на­ту­раль­но­го па­ли­ва в умов­не за теп­ло­тою зго­рян­ня.

В про­цесі сушіння ма­са зер­на зни­жується за­леж­но від по­чат­ко­вої і кінце­вої во­ло­гості. Але убу­ван­ня ма­си від змен­шен­ня во­ло­гості не відповідає її різниці, то­му для пра­виль­но­го роз­ра­хун­ку ко­ри­с­ту­ють­ся фор­му­лою:

Х = Мф х 100 (а -b) / 100 - b,

де Х — убу­ван­ня ма­си зер­на, %; а — по­каз­ник во­ло­гості до сушіння, %; b — по­каз­ник во­ло­гості після сушіння, %.

Мф  — ма­са про­су­ше­но­го зер­на у пла­но­во­му об­чис­ленні, кг.

 Ак­тив­не вен­ти­лю­ван­ня зерна

У про­цесі зби­ран­ня, об­роб­ки та зберіган­ня зер­но мо­же ма­ти підви­щені по­каз­ни­ки во­ло­гості та тем­пе­ра­ту­ри, що зни­жує йо­го стійкість і якість. Для та­ко­го зер­на ефек­тив­ним мо­же бу­ти ак­тив­не вен­ти­лю­ван­ня, яке по­ля­гає в про­ду­ванні ат­мо­сфер­ним повітрям зер­но­вої ма­си за до­по­мо­гою вен­ти­ляційно­го об­лад­нан­ня. Прий­ом має низ­ку суттєвих пе­ре­ваг, зо­к­ре­ма: зер­но об­роб­ляється без пе­реміщен­ня і трав­му­ван­ня, цей ме­тод не по­тре­бує знач­них капіта­ло­в­кла­день і енер­го­ви­т­рат, при­ско­рює дозріван­ня не­до­стиг­ло­го зер­на, підви­щує стійкість і три­валість йо­го зберіган­ня. Прий­ом є од­на­ко­во ефек­тив­ним як для про­до­воль­чо-кор­мо­во­го зер­на, так і насіннєво­го.

Вен­ти­лю­ван­ня відбу­вається у ре­жимі підсу­шу­ван­ня або охо­ло­д­жен­ня (за­леж­но від ста­ну зер­на). У ре­жимі підсу­шу­ван­ня зер­но вен­ти­лю­ють су­хим чи нагрітим повітрям, за до­по­мо­гою та­ко­го прий­о­му зер­но, зібра­не із во­логістю до 17%, мож­на до­ве­с­ти до су­хо­го ста­ну. Підсу­шу­ван­ня ріпа­ку про­во­дять за йо­го во­ло­гості не більше 13%.

У ре­жимі охо­ло­д­жен­ня зер­но вен­ти­лю­ють хо­лод­ним ат­мо­сфер­ним повітрям у най­хо­лодніші го­ди­ни до­би або охо­ло­д­же­ним за до­по­мо­гою хо­ло­диль­них ма­шин. Охо­ло­д­жен­ня мож­на про­ве­с­ти та­кож за до­по­мо­гою вен­ти­ляційно­го об­лад­нан­ня су­шар­ки, у цьо­му разі відклю­ча­ють її топ­ку і вен­ти­лю­ють зер­но. Внаслідок охо­ло­д­жен­ня, про­ве­де­но­го в осінньо-зи­мо­вий період, підви­щується стійкість зер­на і збільшується три­валість йо­го зберіган­ня.

У про­цесі вен­ти­лю­ван­ня слід до­три­му­ва­тись норм по­да­ван­ня повітря у на­сип зер­на за­леж­но від йо­го во­ло­гості (табл. 6). Слідку­ють та­кож за ви­со­тою на­си­пу, во­на має за­без­пе­чу­ва­ти рівномірне про­ду­ван­ня зер­на. Про­во­ди­ти вен­ти­лю­ван­ня потрібно за пев­них умов, а са­ме: фак­тич­на во­логість зер­на має пе­ре­ви­щу­ва­ти йо­го рівно­важ­ну, інак­ше зер­но, на­впа­ки, зво­ло­жу­ва­ти­меть­ся че­рез по­гли­нан­ня во­дя­них парів повітря. Як­що рівно­важ­на во­логість невідо­ма, то вен­ти­лю­ван­ня про­во­дять за тем­пе­ра­ту­ри зовнішньо­го повітря, по­каз­ник якої ниж­чий від тем­пе­ра­ту­ри зер­на на 5°С і більше. За до­що­вої і ту­ман­ної по­го­ди ця різни­ця має ста­но­ви­ти не мен­ше ніж 8°С.

Зер­но, що зігрівається, вен­ти­лю­ють без­пе­рерв­но — не­за­леж­но від ме­те­о­ро­логічних умов і рівно­важ­ної во­ло­гості — до тем­пе­ра­ту­ри, близь­кої до нічної. Зігріте зер­но вен­ти­лю­ють за збільше­но­го об­ся­гу по­да­ван­ня повітря та змен­ше­ної ви­со­ти на­си­пу. Але кра­ще зігріте зер­но не­гай­но спря­му­ва­ти на сушіння.

Ак­тив­не вен­ти­лю­ван­ня про­во­дять у на­зем­них зер­но­с­кла­дах, у бун­кер­них схо­ви­щах-си­ло­сах, які ма­ють вен­ти­ляційну си­с­те­му. Для тим­ча­со­во­го зберіган­ня і вен­ти­лю­ван­ня не­ве­ли­ких об­сягів зер­на (на­при­клад, зібра­них в умо­вах фер­мерсь­ко­го гос­по­дар­ст­ва) мож­на бу­ду­ва­ти де­шеві май­дан­чи­ки-на­ко­пи­чу­вачі місткістю до 30–40 т. Вен­ти­лю­ють май­дан­чи­ки за до­по­мо­гою різних вен­ти­ля­торів із роз­ра­хун­ку 40–120 м3 повітря на 1 т зер­на.

Зберіган­ня зер­на

Зберіган­ня про­во­дять за­леж­но від во­ло­гості зер­на та йо­го при­зна­чен­ня. Зер­но, при­зна­че­не для пе­ре­роб­ки чи зберіган­ня, по­вин­не ма­ти во­логість відповідно до вста­нов­ле­ної нор­ма­тив­ни­ми до­ку­мен­та­ми (стан­дар­та­ми) за­леж­но від куль­ту­ри та її при­зна­чен­ня. Пше­ни­цю, жи­то, ячмінь зберіга­ють за во­ло­гості зер­на 14–15%, овес — 13–14, го­рох — 15–16, ріпак — 7–8%. Для три­ва­ло­го зберіган­ня во­логість зер­на до­дат­ко­во зни­жу­ють на 1–2%. У про­цесі зберіган­ня ство­рю­ють такі умо­ви, які за­без­пе­чу­ють стійкість про­дукції, за­побіга­ють її уш­ко­д­жен­ню шкідни­ка­ми, ура­жен­ню хво­ро­ба­ми, зво­ло­жен­ню й са­мозігріван­ню.

Зер­но про­до­воль­чо-кор­мо­ве і технічне зберіга­ють у су­хо­му стані на­си­пом у зер­но­с­кла­дах, си­ло­сах еле­ва­торів, бун­кер­них схо­ви­щах. Ви­со­та на­си­пу об­ме­жується технічни­ми мож­ли­во­с­тя­ми схо­вищ, во­на має за­без­пе­чу­ва­ти їхнє нор­маль­не об­слу­го­ву­ван­ня і кон­троль за якістю про­дукції.

Ос­таннім ча­сом зер­но все більше зберіга­ють у ме­та­ле­вих си­ло­сах-ба­ш­тах, об­лад­на­них си­с­те­мою ак­тив­ної вен­ти­ляції. Вар­то зва­жа­ти на те, що зер­но у ме­та­ле­вих си­ло­сах, особ­ли­во верхні йо­го ша­ри, за­знає впли­ву від ко­ли­вань ме­те­о­умов — змінює тем­пе­ра­ту­ру і во­логість. То­му в разі знач­но­го підви­щен­ня тем­пе­ра­ту­ри і зво­ло­жен­ня слід вжи­ти терміно­вих за­ходів — про­ве­с­ти вен­ти­ляцію чи пе­ре­за­ван­та­жи­ти схо­ви­ще.  Зер­но насіннєве зберіга­ють у за­кри­тих зер­но­с­кла­дах на­си­пом чи за­па­ко­ва­ним. Ви­со­та на­си­пу не має пе­ре­ви­щу­ва­ти 2 м, у схо­ви­щах із ак­тив­ною вен­ти­ляцією — 3 м. Не до­пу­с­кається розміщен­ня у суміжних засіках насіння важ­ковідо­крем­лю­ва­них куль­тур (на­при­клад, жи­то і пше­ни­ця, ячмінь і овес). Щоб насіння не змішу­ва­лось, засіки не до­си­па­ють на 15–20 см і вста­нов­лю­ють на відстані 0,5 м від зовнішніх стін схо­ви­ща. За­па­ко­ва­ним зберіга­ють насіння до­ба­зо­вих, ба­зо­вих ка­те­горій, а інко­ли пер­ших ре­про­дукцій. Мішки вкла­да­ють шта­бе­ля­ми на піддо­ни із відда­лен­ням від підло­ги на 15 см, а від стін — на 70 см.

Кон­троль якості зерна

Якість зер­на кон­тро­лю­ють як у про­цесі післяз­би­раль­ної об­роб­ки, так і на стадії зберіган­ня. У про­цесі об­роб­ки за­сто­со­ву­ють внутрішньо­го­с­по­дарсь­кий кон­троль якості, на стадії зберіган­ня — дер­жав­ний кон­троль го­то­вої про­дукції. Зер­но про­до­воль­чо-кор­мо­ве і технічне кон­тро­лю­ють за по­каз­ни­ка­ми, вста­нов­ле­ни­ми для кож­ної куль­ту­ри стан­дар­та­ми ДСТУ, насіння — згідно з ви­мо­га­ми ДСТУ 2240-93.

 

М. Кир­па, д-р с.-г. на­ук,

за­вла­бо­ра­торії післяз­би­раль­ної об­роб­ки і зберіган­ня зер­на та стан­дар­ти­зації,
Інсти­тут сільсько­го гос­по­дар­ст­ва сте­по­вої зо­ни НА­АН

Інтерв'ю
Земельна реформа аж ніяк не завершилася з прийняттям закону про обіг сільськогосподарських земель. Вона потребує прийняття супутніх законів та підзаконних актів, що забезпечать функціонування ринку землі. Про долю цих законів і... Подробнее
Вважається, що для українського елеватора добрий показник — 3 обороти за сезон (це коли елеватор потужністю одночасного зберігання 50 тис. т за сезон перевалює 150 тис.). Елеватор «Агродар-Бар», розташований у селі Міжлісся Барського... Подробнее

1
0