Спецможливості
Техніка та обладнання

Са­мохідні об­при­с­ку­вачі. Різно­ма­ніття на рин­ку Ук­раїни

14.01.2016
2468
Са­мохідні об­при­с­ку­вачі. Різно­ма­ніття на рин­ку Ук­раїни фото, ілюстрація

У статті по­да­но технічні ха­рак­те­ри­с­ти­ки са­мохідних об­при­с­ку­вачів імпорт­но­го та вітчиз­ня­но­го ви­роб­ництва, що прой­ш­ли ви­про­бу­ван­ня відповідно до ви­мог нор­ма­тив­но-пра­во­вих актів Ук­раїни, за ре­зуль­та­та­ми яких во­ни от­ри­ма­ли до­пуск на вітчиз­ня­ний ри­нок.

У статті по­да­но технічні ха­рак­те­ри­с­ти­ки са­мохідних об­при­с­ку­вачів імпорт­но­го та вітчиз­ня­но­го ви­роб­ництва, що прой­ш­ли ви­про­бу­ван­ня відповідно до ви­мог нор­ма­тив­но-пра­во­вих актів Ук­раїни, за ре­зуль­та­та­ми яких во­ни от­ри­ма­ли до­пуск на вітчиз­ня­ний ри­нок.

В. Вой­новсь­кий, зав. ла­бо­ра­торії,
А. Вой­новсь­ка, аг­ро­ном,
УкрНДІПВТ ім. Л. По­горіло­го

Щороку світо­ве сільське гос­по­дар­ст­во за­знає ве­ли­чез­них втрат від на­яв­ності в посівах на по­лях хво­роб, шкід­ників та бур’янів. Тільки від кон­ку­ренції бур’янів з куль­тур­ни­ми рос­ли­на­ми щорічні ви­роб­ничі втра­ти в усь­о­му світі пе­ре­ви­щу­ють 20 млрд дол. До то­го ж за­бур’яненість полів спри­чи­нює по­си­лен­ня роз­вит­ку хво­роб рос­лин і розмно­жен­ня шкідників. Такі про­це­си знач­но збільшу­ють втра­ти вро­жаїв та, відпо­відно, фінансів. То­му будь-який фер­мер та роз­ви­не­не підприємство ви­­тра­ча­ють ве­ликі ко­ш­ти на за­купівлю пе­с­ти­цидів, а та­кож су­час­них аг­ре­гатів для якісно­го їхньо­го вне­сен­ня — тоб­то об­при­с­ку­вачів. Сфе­ра за­сто­су­ван­ня цих при­ст­роїв до­сить ши­ро­ка: сільсько­го­с­по­дарські угіддя, фрук­тові са­ди і ви­но­град­ни­ки. Об­при­с­ку­ван­ня дає мож­ливість фер­мерсь­ким гос­по­дар­ст­вам не тільки уник­ну­ти втрат уро­жаю, а й знач­но йо­го збільши­ти.
У справі за­хи­с­ту рос­лин не бу­ває дрібниць, тож не слід до­пу­с­ка­ти по­ми­лок ані під час ви­бо­ру пе­с­ти­цидів, ані під час прид­бан­ня об­при­с­ку­вачів, чи виз­на­чен­ня спо­со­бу об­роб­ки посівів або грун­ту. Будь-яке по­ру­шен­ня тех­но­логії про­ве­ден­ня подібних робіт мо­же до­ро­го ко­ш­ту­ва­ти.
Що яв­ляє со­бою са­мохідний об­при­с­ку­вач? Це ма­ши­на, що вирізняється ав­то­номністю, мобільністю і ви­со­кою про­дук­тивністю. Во­на здат­на роз­ви­ва­ти ро­бо­чу швидкість до 40 км/год. Ве­ли­кий кліренс і мож­ливість зміни ши­ри­ни колії на­дає мож­ливість ефек­тив­но об­роб­ля­ти різні технічні куль­ту­ри. Та­кож су­час­ний са­мохідний об­при­с­ку­вач має всі не­обхідні па­ра­ме­т­ри та ха­рак­те­ри­с­ти­ки для ком­форт­них і без­печ­них умов ро­бо­ти опе­ра­то­ра (табл. 1). У кабіні та­ких ма­шин, як пра­ви­ло, є кон­диціонер, вугільний фільтр для очи­щен­ня повітря й пнев­ма­тич­не сидіння. Розміщен­ня кабіни об­при­с­ку­ва­ча за­без­пе­чує відмінний ог­ляд із місця опе­ра­то­ра і лег­ке ер­го­номічне уп­равління всіма ро­бо­чи­ми про­це­са­ми. Як пра­ви­ло, са­мохідний об­при­с­ку­вач ос­на­ще­ний бор­то­вим комп’юте­ром, що дає змо­гу ефек­тив­но уп­рав­ля­ти ро­бо­чим про­це­сом (ве­деть­ся кон­троль за вне­сен­ням пре­па­ратів у ав­то­ма­тич­но­му ре­жимі не­за­леж­но від швид­кості ру­ху аг­ре­га­ту, обліко­ву­ють­ся дані що­до ви­ко­на­ної ро­бо­ти і об­роб­ле­ної площі то­що). Всі чо­ти­ри ко­ле­са в са­мохідних об­при­с­ку­ва­чах — ке­ро­вані, по­во­рот ви­ко­нується дво­ма або чо­тир­ма ко­ле­са­ми, підтри­мується кра­бо­вий хід і ко­ре­гу­ван­ня спов­зан­ня задніх коліс за ро­бо­ти на схи­лах. За­вдя­ки повній підвісці шасі за­без­пе­чу­ють­ся відмінний кон­троль за ста­ном до­ро­ги, а та­кож стабільність штан­ги під час про­ве­ден­ня робіт на по­лях. Чо­ти­ри ке­ро­ва­них ко­ле­са на­да­ють чу­до­ву ма­не­в­ровість і спри­я­ють мінімаль­но­му по­шко­д­жен­ню рос­лин, особ­ли­во під час роз­во­ротів на краю по­ля.
За­галь­на кількість за­ве­зе­них в Ук­­раїну са­мохідних об­при­с­ку­вачів — як но­вих, так і тих, що бу­ли у ви­ко­ри­с­танні, — на сьо­годні пе­ре­ви­щує 1000 ма­шин різних мо­дифікацій.
Про­тя­гом ос­танніх п’яти років в УкрНДІПВТ ім. Л По­горіло­го бу­ло фак­тич­но ви­про­бу­ва­но та оціне­но ро­бо­ту по­над 30 різних мо­де­лей са­мохідних об­при­с­ку­вачів світо­вих брендів та по­оди­но­ких пред­став­ників цієї техніки із да­ле­ких за­морсь­ких країн (від Півден­ної та Північної Аме­ри­ки до Східної Євро­пи). Ки­тайські ана­ло­ги та­ких ма­шин на рин­ку Ук­раїни по­ки не пред­став­лені.
Ми про­по­нуємо ко­рот­ку інфор­мацію про тен­денції роз­вит­ку са­мохідних об­при­с­ку­вачів для вне­сен­ня роз­чинів пе­с­ти­цидів за ре­зуль­та­та­ми ви­про­бу­вань за ос­танні п’ять років.
   Один із най­мен­ших са­мохідних об­при­с­ку­вачів — SPRA COUPE ви­роб­ництва ком­панії Challenger. Він при­зна­че­ний для вне­сен­ня за­собів за­хи­с­ту рос­лин на ве­ли­ких пло­щах зер­но­вих, тех­нічних і про­сап­них куль­тур. Цей об­при­с­ку­вач з’явив­ся на рин­ку по­над 20 років то­му. Він має дви­гун по­тужністю до 125 к. с, ме­ханічний привід з ав­то­ма­тич­ною КПП, що дає змо­гу істот­но ско­ро­ти­ти ви­т­ра­ту па­ли­ва і збільши­ти про­дук­тивність. Не­за­леж­на підвіска кож­но­го ко­ле­са ма­ши­ни: пе­ред­ня — на пру­жи­нах у за­критій стійці, зад­ня — на підпру­жи­неній рейці — дає змо­гу за­без­пе­чу­ва­ти точність вне­сен­ня хімікатів за не­ве­ли­кої нор­ми вне­сен­ня во­ди і ро­бо­чої швид­кості до 25 км/год. На об­при­с­ку­вачі за­сто­со­ва­но ста­ле­ву штан­гу за­вшир­ш­ки ли­ше 18 або 24,4 м із відмінним ба­лан­су­ван­ням і за­побіжним ме­ханізмом. Штан­га розміще­на по­за­ду ма­ши­ни. Ре­гу­ль­о­ва­на ши­ри­на колії — від 1829 до 2743 мм і до­рожній просвіт у діапа­зоні від 950 до 1220 мм за­без­пе­чу­ють об­при­с­ку­ва­чу універ­сальність за­сто­су­ван­ня на по­лях, що, порівня­но із причіпни­ми об­при­с­ку­ва­ча­ми, за­без­пе­чує знач­но кра­щу про­дук­тивність. Ма­ши­на справді про­ста в об­слу­го­ву­ванні, об­при­с­ку­вач ос­на­ще­но мінімаль­ною кі­лькістю то­чок ма­щен­ня, а за­вдя­ки від­кид­­­но­му ка­по­ту за­без­пе­чується без­пе­реш­код­ний до­ступ до ос­нов­них еле­ментів, що по­тре­бу­ють об­слу­го­ву­ван­ня.
Од­ним із най­по­тужніших са­мохідних об­при­с­ку­вачів, пред­став­ле­них на рин­ку Ук­раїни, є Rogator фірми Challenger. Ці об­при­с­ку­вачі з’яви­ли­ся на рин­ку по­над 15 років то­му. Ма­ши­ну ви­го­тов­ле­но на базі са­мохідно­го шасі трак­тор­но­го ти­пу і ос­на­ще­но дви­гу­ном по­тужністю 256–336 к. с. Швидкісна гідравлічна КПП за­без­пе­чує ро­бо­чу швидкість до 30 км/год. Пнев­ма­тич­на підвіска обох мостів об­при­с­ку­ва­ча із га­зо­на­пов­не­ни­ми амор­ти­за­то­ра­ми за­без­пе­чує до­б­рий кон­такт усіх чо­ти­­рьох коліс із грун­том вод­но­час із відмінною стійкістю та плав­ним хо­дом по­верх­нею по­ля. На мос­тах об­при­с­ку­ва­ча вста­нов­ле­но гідравлічний ме­ханізм зміни ши­ри­ни колії з діапа­зо­ном її ре­гу­лю­ван­ня від 3050 до 3860 мм за ви­со­ти клірен­су 1300 мм. На ма­шині вста­нов­ле­но ста­леві штан­ги за­вшир­ш­ки до 36 м, розміщені по­за­ду. Ви­со­та об­роб­ки по­верхні по­ля — від 780 до 2110 мм.

   Об­при­с­ку­вачі фірми John Deere об­лад­нані дви­гу­на­ми номіна­ль­ною по­туж­ністю від 165 до 325 к. с. До­вжи­на штан­ги — від 18 до 36,5 м. Ши­ри­на колії, за­леж­но від мо­делі, ста­но­вить від 1830 до 4060 мм. Штан­га має об’ємну кон­ст­рукцію, що дає їй змо­гу ви­т­ри­му­ва­ти ви­сокі ди­намічні на­ван­та­жен­ня, які ви­ни­ка­ють на по­чат­ку ру­ху об­при­с­ку­ва­ча, пе­ред зу­пин­кою та під час по­во­ротів аг­ре­га­ту. Ці на­ван­та­жен­ня по­гли­на­ють­ся оригіна­ль­ною си­с­те­мою підвіски у фор­мі па­ра­ле­ло­г­ра­ма із гідравліч­ни­ми амор­ти­за­то­ра­ми. Та­ке ос­на­щен­ня штан­ги особ­ли­во ак­ту­аль­не за ро­бо­ти на не­рівній місце­вості. Ви­ко­ри­с­тан­ня на об­при­с­ку­ва­чах ви­со­ко­про­дук­тив­ної на­сос­ної си­с­те­ми да­ло мож­ливість вно­си­ти ви­сокі (по­над 470 л/га) нор­ми ро­бо­чо­го роз­чи­ну пе­с­ти­цидів на ро­бочій швид­кості до 40 км/год.
   Ком­панія Amazone із 2010 ро­ку серійно ви­роб­ляє са­мохідні штан­гові об­при­с­ку­вачі Pantera, які до­б­ре за­ре­ко­мен­ду­ва­ли се­бе за ви­ко­ри­с­тан­ня у різ­них ви­роб­ни­чих умо­вах як у Європі, так і в Ук­раїні. Ма­ши­на ос­на­ще­на дви­гу­на­ми від 200 до 220 к. с. Без­ступінча­с­тий гідро­ста­тич­ний привід трансмісії за­без­пе­чує мак­си­маль­ну ро­бо­чу швидкість ру­ху об­при­с­ку­ва­ча — 20 км/год, а транс­порт­ну — до 50 км/год. Гальмівна си­с­те­ма пневмогідравлічного типу.
На об­при­с­ку­ва­чах вста­нов­ле­но ком­пакт­не пнев­ма­тич­не шасі тан­дем­но­го ти­пу, за­вдя­ки яко­му ши­ри­на колії мо­же без­ступінча­с­то зміню­ва­ти­ся у ме­жах від 1800 до 2600 мм. Роз­роб­ка кон­ст­рукції та­ко­го шасі пе­ред­ба­чає зни­жен­ня на­ван­та­жен­ня на штан­ги до мініму­му навіть у не­про­стих умо­вах ек­сплу­а­тації. До­рожній просвіт об­при­с­ку­ва­ча Pantera ста­но­вить 1100–1700 мм. Ви­ко­ри­с­та­на в об­при­с­ку­ва­чах гідро­ди­намічна кон­цепція амор­ти­зації із си­с­те­мою стабілізації ко­ли­вань за­без­пе­чує стійку ро­бо­ту аг­ре­га­ту. Штан­га ма­ши­ни має ши­ри­ну за­хва­ту від 24 до 40 м за діапа­зо­ну роз­та­шу­ван­ня над по­верх­нею по­ля від 500 до 2500 мм.

   Ком­панія Tecnoma на­ла­го­ди­ла ви­роб­ництво са­мохідних штан­го­вих об­при­с­ку­вачів серії Laser. Ці ма­ши­ни ма­ють міцне та надійне шасі, яке повністю підвіше­не на пнев­ма­тич­них по­душ­ках і пе­редніх гідравлічних амор­ти­за­то­рах. Та­ка кон­ст­рукція підвіски за­без­пе­чує ма­не­в­реність як під час ро­бо­ти, так і за транс­порт­них пе­реїздів до­ро­га­ми за­галь­но­го при­зна­чен­ня. Ак­тив­на пнев­ма­тич­на підвіска AXAIR має чо­ти­ри пнев­ма­тичні по­душ­ки із дво­ма вирівню­валь­ни­ми кла­па­на­ми, за­вдя­ки яким вдаєть­ся, не­за­леж­но від на­ван­та­жен­ня, підтри­му­ва­ти постійну ви­со­ту ра­ми об­при­с­ку­ва­ча. Крім підвіски AXAIR, са­мохідні об­при­с­ку­вачі Laser об­лад­нані си­с­те­мою амор­ти­зації штанг. На­явність та­кої си­с­те­ми дає змо­гу збільши­ти ро­бо­чу швид­кість під час про­ве­ден­ня об­при­с­ку­ван­ня та поліпши­ти якість об­роб­ки, а та­кож по­до­вжує термін служ­би скла­до­вих штан­ги та кра­ще адап­тує об­при­с­ку­вач до різних умов ро­бо­ти. Ма­ши­ни ос­на­ще­но дви­гу­на­ми по­тужністю від 140 до 240 к. с. Шта­га об­при­с­ку­ва­ча за­без­пе­чує за­хват від 24 до 42 м. Ши­ри­на колії ста­но­вить від 1800 до 2700 мм. Кліренс зав­виш­ки до 1800 мм.

   Інтернаціональна компанія Hardi впевнено завоювала довіру українських аграріїв завдяки виробництву техніки для захисту рослин. Із всієї лінійки обприскувачів Hardi найзатребуванішим є самохідний обприскувач. Основний девіз компанії — виробництво техніки, яка б гарантувала ефективність використання ЗЗР, своєчасність та точність їхнього внесення. В Україні вона представлена серією Alpha Evo Twin Force і пропонується українським аграріям компанією «Спектр-Агротехніка», яка є офіційним представником компанії Hardi. Принцип дії самохідних обприскувачів, які поставляються на ринок України, грунтується на примусовому осадженні крапель робочого розчину за допомогою повітряної системи TWIN. Отже, є унікальна можливість проводити обробку у вітряну погоду, за повітряного потоку, швидкість якого знаходиться в межах 0–35 м/с. Найкраща система внесення засобів захисту у світі допоможе вам заощадити до 30% ваших витрат на засоби захисту. Система TWIN дає змогу збільшити вікно обприскування на 50%, і проводити розпилення в більш вітряних умовах. Звичайні умови розпилення: швидкість вітру — 4 м/с, робота із повітряною підтримкою — 8 м/с. Спільна система зміни кута атаки розпилення і повітряної підтримки, що компенсує зміну напрямку вітру. (Пово­рот вперед до +40°, поворот назад — 30°.) Все це забезпечить якісне покриття листкової поверхні з усіх сторін робочою рідиною та проникнення її всередину рослин.
Ці обприскувачі комплектуються штангами TWIN FORCE завширшки від 18 до 36 м, які забезпечують продуктивність і стабільність, очікувану від сучасних штанг. Також штангу оснащено системою автоматичної підтримки висоти AutoHeight, яка автоматично керує функціями висоти, нахилу і уклону штанги, що є ще одним великим плюсом за роботи на швидкості понад 20 км/год.
Обприскувачі також оснащено унікальної системою управління витратою робочої рідини DynamicFluid4, що  основана на спільній роботі чотирьох датчиків, які контролюють оберти ВВП, клапан регулювання тиску, витрату рідини та тиск, що у поєднанні із відповідним програмним забезпеченням і керамічним клапаном регулювання тиску гарантує миттєве і точне адаптування робочого тиску до зміни швидкості руху. Додатково відбувається коригування від двох інших джерел швидкістю руху агрегату (GPS інформація + датчик швидкості на колесі) і шириною захвату.
Обприскувачі обладнані двигунами Deutz потужністю 210 к. с. із середньою витратою палива 1000 г/га під час роботи із повітряною підтримкою, і 700–800 г/га — без повітряної підтримки.
Alpha Evo має прекрасний баланс ваги між передньою і задньою частинами — 52/48% і низьку загальну масу 9000 кг, що створює оптимальне співвідношення вага/потужність і високу продуктивність навіть на мокрому від дощу полі, забезпечуючи цим стабільну їзду. Високий кліренс — від 165 см, який є базовим для України (можливий також 120 і 150 см) дає змогу обробляти посіви ріпаку навіть у період дозрівання без втрат урожаю.
Просте управління і маневреність, три варіанти управління, активується педаллю: тільки передні колеса для транспортного руху, чотири колеса в режимі поля або крабовий рух для складних умов. Найголовніше, управління чотирма колесами, яке ефективно використовується при розвороті із радіусом 462 см і забезпечує 100%-ве збереження цілісності культур.

   Львівський об­при­с­ку­вач ОСШ-3,5-27 об­лад­на­но ше­с­ти­циліндро­вим ряд­ним дви­гу­ном DEUTZ по­тужністю 210 к. с. Ком­плек­тується штан­гою за­вшир­ш­ки 27 м із мож­ливістю її пе­ре­на­ла­го­д­жу­ван­ня на ши­ри­ну за­хва­ту 18, 24 та 21,6 м. Ши­ри­на колії ста­но­вить від 2930 до 3500 мм. Кліренс об­при­с­ку­ва­ча зав­виш­ки 1800–1860 мм. Ви­со­та роз­міщен­ня штан­ги над по­верх­нею по­ля — від 650 до 2730 мм. Си­с­те­ма стабілізації штан­ги за­без­пе­чує на­леж­ну ви­со­ту та ут­ри­мує її як від го­ри­зон­таль­них, так і вер­ти­каль­них відхи­лень. Уп­равління си­с­те­мою об­при­с­ку­ван­ня відбу­вається із пуль­та ке­ру­ван­ня, який розміще­но у кабіні об­при­с­ку­ва­ча. Шу­мо- і віброізо­ль­о­ва­на кабіна об­лад­на­на кон­диціоне­ром, вугільним фільтром очи­щен­ня повітря, зруч­ни­ми сидіння­ми для водія та помічни­ка.
Ос­новні по­каз­ни­ки, що ха­рак­те­ри­зу­ють якість ви­ко­нан­ня тех­но­логічно­го про­це­су об­при­с­ку­вачів, — це про­пу­ск­на здатність фор­су­нок роз­пи­лю­ва­ча (швид­кість ви­ли­ван­ня ріди­ни че­рез один роз­пи­лю­вач), нерівномірність ви­ли­ван­ня між роз­пи­лю­ва­ча­ми, гу­с­то­та по­крит­тя об­роб­ле­ної по­верхні крап­ля­ми, се­ред­нь­оз­ва­же­ний медіан­но-ма­со­вий діаметр сліду крап­лин. Відповідно до ви­мог міжна­род­них стан­дартів, що гар­монізо­вані в Ук­раїні, ці по­каз­ни­ки ма­ють відповіда­ти вста­нов­ле­ним нор­мам. У табл. 2 на­ве­де­но технічні ха­рак­те­ри­с­ти­ки та по­каз­ни­ки якості де­я­ких са­мохідних об­при­с­ку­вачів, які прой­ш­ли ви­про­бу­ван­ня.

   Під час ви­про­бу­вань са­мохідних об­при­с­ку­вачів ре­зуль­та­ти всіх ма­шин за якістю ви­ко­нан­ня тех­но­логічно­го про­це­су за­до­воль­ни­ли ви­мо­ги нор­ма­тив­них до­ку­ментів, але ро­бочі по­каз­ни­ки різ­нять­ся між со­бою, то­му що під час ви­про­бу­вань ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ли різні за ти­пом та про­дук­тивністю роз­пи­лю­вачі, бу­ла різна нор­ма вне­сен­ня та різна ши­ри­на за­хва­ту.
Ди­лерські ком­панії сьо­годні про­по­ну­ють чи не най­шир­ший вибір об­при­с­ку­вачів в Ук­раїні, асор­ти­мент яких на рин­ку постійно онов­люється. Лінійка кож­но­го відо­мо­го світо­во­го ви­роб­ни­ка об­при­с­ку­валь­но­го об­лад­нан­ня скла­дається із двох-трьох ма­рок, кож­на із яких, своєю чер­гою, має кілька мо­де­лей ма­шин. Та­ким чи­ном, на рин­ку на­явні кілька де­сятків мо­де­лей об­при­с­ку­вачів для різних ви­роб­ни­чих по­треб, як то ка­жуть, на різний смак. Під час їхньо­го ви­го­тов­лен­ня ви­роб­ни­ки бе­руть до ува­ги спе­цифіку фізіології та аг­ро­техніки тих чи інших сільсько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур і вра­хо­ву­ють ті за­вдан­ня, які ма­ють ви­ко­ну­ва­ти об­при­с­ку­вачі у кон­крет­но­му гос­по­дарстві. Поліп­шен­ню якості об­роб­ки спри­я­ють та­кож ба­га­то технічних рішень що­до стабі­лізації по­ло­жен­ня ро­бо­чих ор­ганів, зни­жен­ня рівня огріхів та по­шко­д­жен­ня рос­лин під час об­роб­ки на полі.
Зро­с­та­ю­чий по­пит на са­мохідні оп­ри­с­ку­вачі в Ук­раїні відповідає су­ча­с­ним світо­вим тен­денціям роз­вит­ку аг­ро­тех­но­логій, що все шир­ше за­сто­со­ву­ють хімічні за­со­би уп­равління про­дук­тив­ністю по­льо­вих куль­тур.
По­льові са­мохідні об­при­с­ку­вачі ефек­­­­тивні за­вдя­ки низці суттєвих пе­ре­ваг над причіпни­ми. Се­ред них особ­ли­во важ­ли­ви­ми є ви­сокі ро­бочі швид­кості та, відповідно, про­дук­тивність, знач­на ви­со­та клірен­су та мож­ливість об­робітку ви­со­ко­с­теб­ло­вих куль­тур і ре­гу­лю­ван­ня колії, мобільність і не­за­лежність, ви­со­ка еко­логічність. Та­кож має не­аби­я­ке зна­чен­ня і ком­фортність умов ро­бо­ти опе­ра­то­ра. Са­мохідні об­при­с­ку­вачі різні за си­с­те­мою об­при­с­ку­ван­ня, ви­со­тою клірен­су, розміра­ми штанг. Слід пра­виль­но до­би­ра­ти об­при­с­ку­вачі — відповідно до об­роб­лю­ва­ної куль­ту­ри, інак­ше об­при­с­ку­ван­ня за­вдасть більше шко­ди рос­ли­нам, аніж ко­ристі.

Інтерв'ю
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее
Українська делегація на продовольчій виставці в Японії. Крайній праворуч - Юрій Луценко
Японія, як відомо, — одна з найзаможніших країн світу. При цьому за кількістю населення лише трохи поступається Росії. А ще дуже обмежена в земельних ресурсах, тож більшістю продуктів забезпечити себе не може. Це робить ринок «країни сонця... Подробнее

1
0