Спецможливості
Новини

Площі під гречкою на Львівщині зросли в 2,5 рази

13.07.2023
569
Площі під гречкою на Львівщині зросли в 2,5 рази фото, ілюстрація

Аграрії Львівщини активно нарощують посівні площі під олійними культурами на фоні скорочення посівів під зерновими. У порівнянні з періодом до повномасштабного вторгнення росії, загальна посівна площа під зерновими та зернобобовими у Львівській області скоротилась на 4%.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на допис на facebook сторінці Департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА.

«Зміна посівних площ відбувається під впливом зміни ринкової кон’юнктури. Падіння цін на кукурудзу та деякі інші культури відбулось через проблеми із логістикою при одночасному зростанню собівартості продукції через подорожчання ресурсів. Аграрії зараз роблять акцент на культурах, ціни на які гарантують маржу, цим обумовлене зростання площ під соєю та ріпаком», – коментує ситуацію Тетяна Гетьман, директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА.

Лідером за темпами зростання посівних площ останні 4 роки залишається гречка, її посіви з 2020 року збільшились в 2,5 рази. Попре це гречка залишається нішевою культурою для Львівщини, її частка в загальній площі посівів не перевищує 2%. 

На другому місці за темпами зростання посівів знаходиться соя, площі під цієї культурою почали збільшуватись ще до повномасштабного вторгнення. У 2023 році за даними статистики під соєю в області засіяно понад 116 тис. га, що складає 28 % від загальної площі в на 43% більше, ніж у 2020 році.

Площі під кукурудзою, на яку в загальних посівах припадає 17% також залишаються більшим, ніж у 2020 році, але кукурудза разом із пшеницею, житом, вівсом та ячменем увійшла в перелік культур, площі під якими зменшились у 2023 році.

Натомість площі під ріпаком помітно зросли саме у 2023 році, після впевненого падіння з 2021 року. Станом на сьогоднішній день ріпак займає понад 13% в загальній площі посівів.

Інтерв'ю
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее
Традиційним джерелом байпасного крохмалю в раціонах корів є зерно кукурудзи. Його особливістю є те, що він не ферментується у рубці і стає доступним вже у тонкому відділі кишечника. Це допомагає збільшити надходження глюкози у кров’яне... Подробнее

1
0