Спецможливості
Аналітика

Перші результати проєкту «Технології цифрового землеробства»

12.01.2021
3935
Перші результати проєкту «Технології цифрового землеробства» фото, ілюстрація

Раніше ми писали про старт проєкту «Технології цифрового землеробства» у Дніпровському державному аграрно-економічному університеті (ДДАЕУ). Після остаточного відбору до складу навчальної групи ввійшли 12 студентів: по шість від агрономічного та інженерно-технологічного факультетів.

 

 

 

На­га­даємо, що 10 та 17 ве­рес­ня 2019 р. відбу­ли­ся перші те­о­ре­тич­но-на­вчальні за­нят­тя в ау­ди­торіях ДДА­ЕУ, а 15 жовт­ня гру­па пра­цю­ва­ла на виїзно­му прак­ти­кумі на те­ре­нах ТОВ «Аг­ро КМР» Пав­ло­градсь­ко­го рай­о­ну Дніпро­пе­т­ровсь­кої об­ласті. А 16 та 17 жовт­ня відбу­ли­ся прак­тичні за­нят­тя з об­роб­ки зібра­них да­них зно­ву в ДДАЕУ. Євген Ми­хай­лі­чен­ко, який за­по­чатку­вав цей проєкт, виз­на­чив ме­ту та по­ста­вив такі за­вдан­ня: «Ме­та пер­шо­го ро­ку на­вчан­ня в про­єкті (на­вчаль­ний курс три­ва­ти­ме два ро­ки) — підго­тов­ка висівної техніки й об­при­с­ку­вачів під за­сто­су­ван­ня ди­фе­ренційних карт унесен­ня насіннєво­го ма­теріалу та продуктів хімії в умо­вах ТОВ “Аг­ро КМР”. Од­но­час­но ми по­винні за­без­пе­чи­ти збір інфор­мації про виз­на­чені для досліджен­ня по­ля, зо­к­ре­ма для роз­робки на їхній ос­нові карт твер­дості ґрун­ту, NDVI-карт (нор­малізо­ва­ний ди­ференційний ве­ге­таційний індекс (англ. Normalized Difference Vegetation Index; NDVI) — кількісний по­каз­ник фо­то­синте­тич­ної ак­тив­ної біома­си (що за­зви­чай на­зи­вається ве­ге­таційним індек­сом).

Фото. 1. Учасники проєкту на території ТОВ «Агро КМР»Один із най­по­ши­реніших у ви­ко­рис­танні індексів для ви­ко­нан­ня відповідних за­вдань, які за­сто­со­ву­ють кількісні оцінки рос­лин­но­го по­кри­ву), от­ри­мані з дро­ну та су­пут­ників (порівня­ти їх), кар­ти уро­жай­ності та аг­рохімічний аналіз ґрунтів. Це ключові інстру­мен­ти в точ­но­му та ци­ф­рово­му зем­ле­робстві, які до­по­ма­га­ють аг­ро­но­мові чітко виз­на­чи­ти, які нор­ми за­сто­со­ву­ва­ти під час ди­фе­ренційно­го вне­сен­ня. Для чо­го це потрібно? За­галь­новідо­мий факт, що не­має од­норідних і схо­жих між со­бою полів. Навіть у ме­жах по­ля є відмінність і зо­нальність за кількістю на­яв­них ма­кро- та мікро­е­ле­ментів, рівня­ми во­логи, ущільнен­ня ґрун­ту то­що. А зби­рання де­таль­ної інфор­мації про вла­с­тивості ґрунтів по­ля та уп­равління ни­ми дає змо­гу “вирівню­ва­ти” вро­жайність полів у май­бут­нь­о­му та за­без­пе­чу­ва­ти їх по­жив­ни­ми ре­чо­ви­на­ми відповідно до по­тенціалу куль­ту­ри. Сьо­годні мо­ва йде про перші се­зо­ни впро­ва­д­жен­ня цьо­го аг­роінстру­мен­ту».

Для де­таль­но­го ро­зуміння, в яко­му підприємстві ми ре­алізуємо проєкт, да­мо йо­го ко­рот­ку ха­рак­те­ри­с­ти­ку:

рік за­сну­ван­ня — 2006;

зе­мель­ний банк — близь­ко 12 500 га;

кількість співробітників — 53;

ос­новні тех­но­логії, за­сто­сову­вані в зем­ле­робстві: No-till, Strip-till;

ос­нов­на техніка: ком­бай­ни Case ІН 9240 — чо­ти­ри оди­ниці, укомп­лек­товані жат­ка­ми MacDon FD-75 (ро­бо­ча ши­ри­на за­хва­ту — 13,7 м), трак­то­ри Case ІН MX 340/380, Case ІН STX 600 Quadtrac, бун­кер-пе­ре­ван­та­жу­вач Kinze-1350, об’є­мом 60 м3, об­при­с­кувачі John Deere 4930 і 4030, висівні ком­плек­си Horsch Maestro SW (36- рядні). Підприємство має 12 влас­них ме­те­о­станцій.

Фото 2. Сучасна механічна сила: комбайн Case ІН 9240, жатка Mac Don FD 75 та трактор Case ІН STX600 Quadtrac в агрегаті з бункером-перевантажувачем Kinze-1350От­же, прак­тич­не за­нят­тя на те­риторії ТОВ «Аг­ро КМР», яке відбу­ло­ся 15 жовт­ня, ма­ло ста­тус ви­роб­ни­чо­го за­вдан­ня. За­зна­чи­мо, що керівництво підприємства виділи­ло нам два проєктних по­ля: Т18 і Т20. Але 15 жовт­ня ми пра­цю­ва­ли ли­ше з од­ним із них — Т18. Ме­та за­нят­тя по­ля­га­ла у вимірюванні твер­дості ґрун­ту за­зна­че­но­го по­ля за­леж­но від гли­би­ни, об­роб­ка інфор­мації та прий­нят­тя рішен­ня ра­зом з аг­ро­номічною служ­бою підприємства.

Пе­ред по­чат­ком ро­бо­ти спеціалісти підприємства: інже­нер Євген Ви­с­торопсь­кий, ІТ-спеціаліст Олег Плахін, аг­ро­ном Олек­сандр Ши­пи­ло та помічник аг­ро­но­ма Віталій Тро­цен­ко — да­ли ха­рак­те­ри­с­ти­ку підприємства, оз­ву­чи­ли місію та ос­новні ви­ди діяль­ності, прове­ли ек­с­курсію підприємством, оз­най­оми­ли з ви­роб­ни­чи­ми по­туж­но­с­тя­ми. Пе­ред виїздом у по­ле в на­вчаль­но­му класі підприємства відбу­ла­ся підго­тов­ка до ро­бо­ти та по­ста­нов­ка за­вдань (фото 4). Відо­мо, що на вро­жайність будь-якої куль­ту­ри мо­же впли­ва­ти низ­ка фак­торів: за­без­пе­ченість ґрун­ту по­жив­ни­ми ре­чови­на­ми, на­явність про­дук­тив­ної во­ло­ги, ве­ли­чи­на ґрун­то­во­го ущільнен­ня то­що.

Фото 3. А цей красень-агрегат на момент нашого перебування на підприємстві виїжджав у поле для внесення мінеральних добрив у ґрунт за технологією Strip-till під урожай соняшнику 2020 рокуУ цьо­му гос­по­дарстві си­с­тем­ний аг­рохімічний аналіз ґрунтів ще не про­води­ли. То­му на­шим пер­шим за­вдан­ням ста­ло вимірю­ван­ня твер­дості ґрун­ту. Ця інфор­мація є важ­ли­вим інстру­мен­том для аг­ро­но­ма, особ­ли­во в умо­вах тех­но­логії No-till. Вихідні дані для по­бу­до­ви кар­ти твер­дості ґрун­ту за­леж­но від гли­би­ни ми от­ри­му­ва­ли за до­по­мо­гою відповідно­го вимірю­валь­но­го при­ла­ду, а са­ме ци­ф­рово­го пе­не­т­ро­ме­т­ра S600 Skok Agro.

Для цьо­го ще в на­вчальній ау­диторії ТОВ «Аг­ро КМР» всі учас­ни­ки гру­пи за­ван­та­жи­ли в смарт­фо­ни програ­му GPX Viewer (для OC Android) та Mipatek KML (для IOS iPhone), за до­по­мо­гою яких виз­на­чи­ли місце розта­шу­ван­ня по­ля та ме­ре­жу з точ­ка­ми вимірю­ван­ня твер­дості ґрун­ту на виділе­но­му полі Т18 (фото 4, скріншоти). Слід за­зна­чи­ти, що та­ких програм на сьо­годні є ба­га­то, вар­то ли­ше зай­ти в Play Market. Го­ло­вне, тре­ба пе­ресвідчи­ти­ся, що ці про­гра­ми здатні зчи­ту­ва­ти KML-фай­ли. Ми ж об­ра­ли ці дві про­гра­ми довільно. Після цьо­го відбув­ся виїзд у по­ле. Вка­зані про­грами од­но­час­но відо­б­ра­жа­ють місця замірів і місце­по­ло­жен­ня то­го, хто має ро­би­ти заміри (виділе­не на скріні). Суміща­ю­чи влас­не по­ло­жен­ня та місце взят­тя про­би, виз­на­ча­ли точ­ку заміру.

Фото 4. «Цифрове озброєння» учасників проєкту перед виконанням роботи. Зображення справа — скріншоти програм GPX Viewer для Android та Mipatek KML для IOS, установлених на смартфони та айфони, з нанесеними точками вимірювання твердості ґрунту в полі Т18Ци­ф­ро­вий пе­не­т­ро­метр S600 Skok Agro за­без­пе­че­ний си­с­те­мою фіксації ве­ли­чи­ни твер­дості ґрун­ту з кро­ком 1 см, ав­то­ма­тич­но відо­б­ра­жає графічну за­лежність ґрун­то­вої твер­дості від глиби­ни і зберігає місце­по­ло­жен­ня (GPSко­ор­ди­на­ти) замірів.

Характеристика поля (фото 5): агрофон — стер­ня пше­ниці ози­мої; пло­ща — 76,9 га; кут схи­лу місце­вості помірний. По­ле не­пра­виль­ної фор­ми. Мінімаль­на пло­ща, на якій вимірюється ве­ли­чи­на твер­дості ґрун­ту, ста­но­вила 5 га. Та­ким чи­ном, на цій площі потрібно бу­ло зро­би­ти 14 замірів твердості ґрун­ту в чітко виз­на­че­них про­грамою точ­ках.

Фото 5. Загальний вигляд поля та його контури (скрін фото із супутника). Технологія землеробства – No-till. Наступна культура в сівозміні 2020 року – соняшник

 

Зре­ш­тою, зро­бив­ши 14 проб і зафіксу­вав­ши дані, от­ри­мані ре­зуль­тати ми пе­ре­нес­ли на пор­тал Skok Agro. Ми вста­но­ви­ли, що на гли­бині до 40 см твердість ґрун­ту оп­ти­маль­на й спри­ятли­ва для роз­вит­ку ко­ре­не­вої си­с­те­ми рос­лин (зу­сил­ля за­ну­рен­ня пірамідки пе­не­т­ро­ме­т­ра в ґрунт ста­но­ви­ло до 3500 кПа). На рис. 1 на­ве­де­но дані ве­ли­чи­ни твер­дості ґрун­ту на гли­бині 40 см. У цьо­му ви­пад­ку та­ке ущіль­нення зу­мов­ле­не не дією рушіїв сільгоспма­шин, а влас­ною ва­гою ґрунтів. От­ри­мані дані ущільнен­ня по­ля Т18 бу­ли пе­ре­не­сені до Trimble Desktop Software — і це ста­ло по­чат­ком збо­ру інфор­мації про історію цьо­го по­ля.

Що дало нам визначення стану ущільнення ґрунту? По-пер­ше, еле­ктронні кар­ти ущільнен­ня ґрун­ту до­пома­га­ють на­ла­ш­то­ву­ва­ти, на­при­клад гли­бо­ко­роз­пу­шу­вач, на пра­виль­ну ро­бо­чу гли­би­ну. І це ду­же важ­ли­во, ад­же ко­жен до­дат­ко­вий не­пра­виль­но іден­тифіко­ва­ний сан­ти­метр ущільнен­ня ґрун­ту на рівні ниж­че від 20 см при­зводить до збільшен­ня ви­т­рат паль­но­го в се­ред­нь­о­му на 1 л/га. Але оскільки ТОВ «Аг­ро КМР» пра­цює на цьо­му полі за тех­но­логією No-till, то ці кар­ти ущільнен­ня ґрун­ту за­не­суть до історії по­ля для по­даль­шо­го виз­на­чен­ня зон ви­со­кої, нор­маль­ної та за­ни­же­ної врожай­ності для аналізу й виз­на­чен­ня причин ос­тан­ньої. Цьо­го ра­зу ми вста­но­вили, що надмірно­го ущільнен­ня ґрун­ту в зоні роз­вит­ку ко­ре­не­вої си­с­те­ми не­має, а вплив різної ґрун­то­вої щільності не спри­чи­нить знач­ної не­га­тив­ної дії на вро­жай. От­же, для аг­ро­но­ма за­лишається вста­но­ви­ти інші фак­то­ри, що впли­ва­ти­муть на фор­му­ван­ня вро­жаю: на­явність по­жив­них ре­чо­вин, ґрун­то­вої во­ло­ги то­що. Потрібно ве­с­ти постійний моніто­ринг індек­су NDVI.

Фото 6. Момент вимірювання твердості ґрунту: куратор проєкту Євген Михайліченко проводить навчання. До речі, зісканувавши QR-код, ви можете переглянути відео, як це робили студенти вже самостійно, та ознайомитися з відеоінструкцією з використання пенетрометра S600 Skok AgroЗа­зна­чу, що ав­тор статті цьо­горіч став свідком не­га­тив­ної дії плуж­ної підо­шви на рос­ли­ни со­няш­ни­ку (фото 7). Да­та зйо­мок — 16 лип­ня. Аналіз цьо­го ви­пад­ку по­ка­зав, що за ос­танні три ро­ки оран­ки тут не ви­ко­ну­ва­ли — за­сто­со­ву­ва­ли ли­ше по­верх­не­вий об­робіток дис­ко­ви­ми ґрун­то­об­роб­ни­ми аг­ре­га­та­ми з ши­ри­ною за­хва­ту до 2,4 м та суцільну й пе­ре­двисівну куль­ти­вацію аг­ре­га­та­ми із ши­ри­ною за­хва­ту до 4 м. У тех­но­логії не за­сто­со­ву­ва­ли гербіциди, на­томість двічі ви­ко­ну­ва­ли міжрядний об­робіток аг­ре­га­том ЮМЗ8070+КРН-5,6. Оче­вид­но, що та­кий об­робіток став при­чи­ною інтен­сив­ної дії трак­тор­них рушіїв на ґрунт, що спри­чи­ни­ло знач­не ущільнен­ня й спрово­ку­ва­ло ут­во­рен­ня плуж­ної підо­шви вже на гли­бині до 15 см. Ось чо­му до пи­тан­ня ущільнен­ня ґрун­ту та постійно­го моніто­рин­гу цьо­го по­каз­ника слід ста­ви­ти­ся ду­же уваж­но, а заміри ро­би­ти вкрай ре­тель­но й си­с­те­ма­тич­но.

Вже в комп’ютерній лабораторії кафедри ек­сплу­а­тації ма­шин­но-трактор­но­го пар­ку ДДА­ЕУ сту­ден­ти об­роби­ли от­ри­мані ре­зуль­та­ти вимірю­вань та на їхній ос­нові скла­ли відповідні кар­ти (рис. 1, 2). По­дальші за­нят­тя трива­ти­муть в дис­танційно­му ре­жимі.

Ми чітко ро­зуміємо обґрун­то­ва­ну по­тре­бу роз­ви­ва­ти цей проєкт, і в по­передній статті по­яс­ню­ва­ли, в чо­му са­ме во­на по­ля­гає. А що ж ду­ма­ють самі студен­ти — учас­ни­ки проєкту?

Оль­га Су­мятіна, сту­дент­ка аг­рономічно­го фа­куль­те­ту, гру­па А-3-17:

«Го­ло­вним мо­ти­ваційним чин­ни­ком, ко­т­рий штовх­нув ме­не піти на ек­с­пе­римент, бу­ла жа­га до пізнан­ня тон­кощів су­час­но­го зем­ле­роб­ст­ва. На­вча­ю­чись на тре­ть­о­му курсі за спеціальністю “Аг­ро­номія”, не­за­ба­ром зро­зуміла, що як­що я са­ма не роз­ви­ва­ти­му­ся з та­кою ж швидкістю, як наш світ, і не “мо­дернізу­ва­ти­му” се­бе за цим на­прямом, то ста­ну не­кон­ку­рент­ною на ринку праці. Я чітко усвідо­млюю, що ринком праці ке­рує са­ме кон­ку­ренція, тож по­ста­ви­ла собі за ме­ту ста­ти од­ним із най­кра­щих спе­ціа­лістів у цій сфері.

Фото 7. Плужна підошва, що виявлена на глибині 12-15 см, знищила посіви соняшнику (див. на фото нижче). Дата зйомок — 16 липня 2019 року. Деякі дані аналізу ґрунту: кількість органіки – 1,4%; забезпеченість макро- й мікроелементами – нижче середнього рівняЦей проєкт дає мені надію от­ри­мати дійсно не­оцінен­ний досвід у га­лузі тех­но­логій ци­ф­ро­во­го зем­ле­роб­ст­ва. Ми ба­чи­мо, з якою швидкістю ци­ф­рові тех­но­логії впро­ва­д­жу­ють­ся в ба­га­ть­ох га­лу­зях, а сьо­годні во­ни по­туж­но за­ходять і в аг­ро­сфе­ру. Та мен­ше з тим, де­які пе­ре­дові ук­раїнські аг­ро­хол­дин­ги в на­ма­ганні мо­дернізу­ва­ти­ся сти­кають­ся з та­кою гло­баль­ною про­бле­мою, як не­ста­ча кваліфіко­ва­них кадрів у га­лузі. То­му, від проєкту я очікую на­бу­ти яко­мо­га більше на­ви­чок у за­сто­су­ванні інфор­маційних і Dataтех­но­логій для по­даль­шої оп­тимізації за­старілої си­с­те­ми ви­роб­ництва, пізнати ос­но­ви ефек­тив­но­го та еко­номічно обґрун­то­ва­но­го ве­ден­ня сільсько­го гос­по­дар­ст­ва.

 

 

Вже на тре­ть­о­му прак­тич­но­му за­нятті я от­ри­ма­ла не­о­сяж­ний об­сяг інфор­мації до своєї «скринь­ки знань», котрі не ма­ли слуш­ної на­го­ди вкла­с­тись у моїй го­лові. Я й уя­ви­ти не мог­ла, що за та­кий ма­лий проміжок ча­су вже зможу щось ро­би­ти са­ма, що бу­ду ро­зуміти­ся на ство­ренні карт ди­ференційо­ва­но­го вне­сен­ня, на­вчусь працю­ва­ти з пе­не­т­ро­ме­т­ром та об­роб­ля­ти от­ри­ма­ну з ньо­го інфор­мацію.

Я сподіва­ю­ся, що ко­жен учас­ник спец­проєкту візьме для се­бе мак­си­мум, на­вчить­ся са­мостійно ге­не­ру­ва­ти нові ідеї, роз­роб­ки, ство­рить не од­ну концепцію. Маю впев­неність, що після та­ко­го по­туж­но­го на­вчан­ня ми ста­не­мо пе­ре­до­ви­ми досвідче­ни­ми спеціалістами в га­лузі су­час­но­го ци­ф­ро­во­го зем­лероб­ст­ва й змо­же­мо мо­дернізу­ва­ти не тільки се­бе, а й свою країну. Мож­ли­во, це важ­ко усвідо­млю­ва­ти, але все, що нам досі зда­ва­лось фан­та­с­ти­кою, за­раз є звич­ним яви­щем: ще па­ру де­сятків років то­му ми й уя­ви­ти не мог­ли, що мож­на ке­ру­ва­ти спец­технікою не ви­ходя­чи з до­му, а сьо­годні вже самі за­даємо ал­го­ритм її праці».

Федір Сороколет, сту­дент тре­ть­ого кур­су аг­ро­номічно­го фа­куль­те­ту:

«Слід­кую за су­ча­сни­ми тех­но­логіями та си­с­те­ма­ми в сільсько­му гос­по­дарстві, але да­ле­ко не всі знан­ня да­ють на­вчальні про­гра­ми в універ­си­те­тах, то­му до­во­дить­ся ба­га­то чо­го вив­ча­ти са­мо­му та шу­ка­ти інші спо­со­би для влас­но­го роз­вит­ку й на­вчан­ня. Ча­с­то потрібну інфор­мацію не­мож­ли­во знайти у вільно­му до­ступі.

Са­ме то­му я пішов на цей проєкт. Пи­ша­ю­ся тим, що я є од­ним із пер­ших учас­ників та­ко­го унікаль­но­го проєкту і ду­же радію то­му, що йо­го керівник, Євген Ми­хайлічен­ко, так про­сто ділить­ся своїм ба­га­торічним міжна­родним досвідом для то­го, щоб сфор­му­вати з нас но­ве по­коління ІТ-аг­раріїв. Зди­ву­ва­ло та­кож те, як про­сто нам пішло на­зустріч пе­ре­до­ве підприємство “Аг­ро КМР”, яке вже є при­кла­дом су­час­но­го дис­танційно­го уп­равління про­це­са­ми і яке да­ло нам мож­ливість про­во­ди­ти прак­тичні за­нят­тя на власній базі. Це го­во­рить про те, що по­пит на та­ко­го ро­ду спеціалістів з ча­сом тільки зро­ста­ти­ме. Впев­не­ний у то­му, що ера ІТ-аг­ро ли­ше по­чи­нається. І цей проєкт спря­мо­ва­ний са­ме для підго­товки потрібних спеціалістів.

Але для роз­вит­ку цьо­го проєкту не­обхідна підтрим­ка, за­лу­чен­ня більшої кількості гос­по­дарств і хол­дингів для змо­ги про­ве­ден­ня прак­тич­но­го на­вчання, парт­нер­ст­во з ком­паніями — ви­робни­ка­ми про­грам­но­го за­без­пе­чен­ня для сільсько­го гос­по­дар­ст­ва, парт­нер­ст­во з ди­ле­ра­ми техніки та кон­сал­тин­го­ви­ми ком­паніями. Це дасть мож­ливість підготу­ва­ти ве­ли­ку кількість кваліфіко­ва­них кадрів, які бу­дуть потрібні не за­в­т­ра, а бу­ли потрібні… ще вчо­ра».

Рис.1. Результати замірів твердості ґрунту поля Т18Владислав Мироненко, аг­ро­но­мічний фа­куль­тет, гру­па А-3-17:

«На проєкт я прий­шов, щоб от­ри­ма­ти цінні й над­зви­чай­но ак­ту­альні нині знан­ня про ро­бо­ту з ци­ф­ро­ви­ми тех­но­логіями у сфері зем­ле­роб­ст­ва. Очікую плідної співпраці провідних спеціалістів IT-сфери зем­ле­роб­ст­ва та сту­дентів, ре­зуль­татом якої ста­не роз­ши­рен­ня меж спеціалізації сту­дентів як май­бутніх спеціалістів аг­рар­но­го сек­то­ру. Ли­ше за два за­нят­тя під керівництвом Євге­на Ми­хайлічен­ка я де­таль­но оз­най­о­мив­ся з функціона­лом і по­чав пра­цю­ва­ти з ци­ф­ро­вою плат­фор­мою Trimble Desktop Software. На за­нят­тях я от­ри­мую найцінніше — знан­ня та вміння, котрі відповіда­ти­муть ви­мо­гам ча­су. Не­сподіван­кою ста­ло те, що в Ук­раїні так ак­тив­но по­ча­ло­ся впро­ва­д­жен­ня й роз­ви­ток ци­ф­ро­вих тех­но­логій у аг­рарній га­лузі. Вра­жен­ня від проєкту маю тільки по­зи­тивні, ад­же що мо­же бу­ти кра­ще, ніж пра­ця та здо­бут­тя в про­цесі на­вчан­ня цінних знань із IT від досвідче­них про­фесіоналів, ад­же це до­по­ма­гає нам та­кож ста­ти цінни­ми спеціаліста­ми».

Рис. 2. Остаточна карта величини ущільнення поля Т18 після обробки результатів. Такі карти можна будувати для різної глибини, «нашаровуючи» одні карти на іншіТарас Ніякий, інже­нер­но-тех­нологічний фа­куль­тет, гру­па МгМ-2-18:

«Ста­ло не­сподіван­кою що є на рин­ку ци­ф­ро­вих тех­но­логій на­ша ук­раїнська плат­фор­ма Agro-Online, а та­кож ци­фро­вий пе­не­т­ро­метр вітчиз­ня­но­го ви­роб­ництва. Вра­зи­ло, що дійсно можна вво­ди­ти ко­рек­ти­ви в ци­ф­ро­ву кар­ту по­ля. На­при­клад, ви­ко­ну­ва­ти по­форсун­кові або по­секційні відклю­чен­ня по­да­ван­ня ро­бо­чо­го роз­чи­ну в об­при­ску­вачі на тих ділян­ках по­ля, де не­має по­тре­би вно­си­ти ЗЗР, а та­кож можливість уне­сен­ня роз­ки­да­ча­ми й сівалка­ми різної нор­ми до­б­рив і посівно­го ма­теріалу. За­вдя­ки про­грам­ним за­безпе­чен­ням та інно­ваційній техніці, можна ди­фе­ренційо­ва­но вно­си­ти ці продук­ти в ґрунт, що знач­но за­оща­д­жує ко­ш­ти аг­раріїв. Тож для са­мо­вдо­с­ко­нален­ня як май­бут­нь­о­го спеціаліста га­лузі потрібно про­дов­жу­ва­ти вив­ча­ти новітні про­грамні ци­ф­рові за­без­пе­чення (ЦЗ) для успішно­го ве­ден­ня су­часно­го аг­рар­но­го бізне­су».

Про зацікав­леність са­мих аг­ро­вироб­ників до учас­ників та по­даль­шої долі са­мо­го проєкту свідчить і те, що на всіх за­нят­тях бу­ли при­сутні спеціалісти з ТОВ «Аг­ро КМР» Олег Плахін (ІТ-спеціаліст) та помічник аг­ро­но­ма Віталій Тро­цен­ко.

 

О. Деркач, завідувач кафедри експлуатації машинно-тракторного парку ДДАЕУ, канд. техн. наук, доцент

Реалізація цього проєкту була б неможлива без ідеолога, спеціаліста в галузі технологій цифрового землеробства, нашого випускника Євгена Михайліченка, власників ТОВ «Агро КМР» в особі Флорана Ренара, директора ТОВ «Агро КМР» Клімана Кусана, ІТ-спеціаліста Олега Плахіна, агронома Олександра Шипила, помічника агронома Віталія Троценка, інженера Євгена Висторопського

журнал "Пропозиція", №11, 2019 р.

Ключові слова: цифровое земледелие

Інтерв'ю
Нинішнього року Асоціацію фермерів та приватних землевласників України очолив новий президент. Ним став Віктор Гончаренко, який з 2013 р. очолював Черкаську обласну асоціацію фермерів, а з 2016 р. був одночасно також віце-президентом АФПЗУ... Подробнее
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее

1
0