Спецможливості
Новини

Канада готується наростити виробництво зерна і модернізувати інфраструктуру

25.04.2017
1565
Канада готується наростити виробництво зерна і модернізувати інфраструктуру фото, ілюстрація

Лише в Західній Канаді сподіваються протягом 15 років довести валовий збір зернових до 90 млн т. Про це заявила віце-президент з транспорту компанії Richardson International  Джоан Харді на Канадському глобальному симпозіумі з сільгоспкультур, що пройшов у Калгарі, столиці канадської провінції Альберта. повідомляє propozitsiya.com із посиланням на world-grain.com.

Зокрема, в Західній Канаді за останні 10 років рослинницьке виробництво зросло на 20%. Відповідно, росте й експорт. Цього сезону він очікується на рівні 40 млн т, тоді як у сезоні-2012/13 становив 32 млн т. «Експорт можливий тільки за участі залізничного транспорту. На щастя, залізниця справляється з ростом валового збору завдяки кільком причинам. Частково тому, що попит на перевезення інших груп товарів знизилося», – сказала Дж. Харді.

Холодні канадські зими – одна з найбільших проблем місцевої залізниці, але останні кілька років там, як і в Україні, в повній мірі відчули наслідки глобального потепління, що посприяло зерновій логістиці. Водночас залізниці впровадили нові технології, які дозволяють не скорочувати довжину составів у холодну погоду. «Це важливо для фермерів, бо через затримки в доставці фермери втрачають на кожній тоні зерна по 10-20 канадських доларів», - говорить фермер з провінції Альберта, екс-директор Пшеничної комісії Альберти  Кент Еріксон. Таким чином, пересічна ферма тільки через затримки в транспортуванні втрачає 50-100 тис. канадських доларів.

Зернові компанії інвестують кошти в підвищення потужностей із завантажування вагонів. Лише за 2 останніх роки вони вклали 1,1 млрд канадських доларів у збільшення потужностей зі зберігання, прискорення завантаження і розширення можливостей із обробки вантажів на елеваторах у місцях вирощування. Дж. Харді відзначила, що цього року 82% вивезення зерна з Західної Канади здійснено вагонами-зерновозами. Більша частина приросту експорту спрямовується через Західний транспортний коридор.

 «З 7,7 млн т приросту на порти західного узбережжя припадає 6,5 млн т», – сказала Дж. Харді. Ванкуверський порт за останні кілька років здійснив значні капіталовкладення в очікуванні на зростання ринкового попиту. Додаткове розширення, яке буде завершене в наступні рік-півтора, збільшить його пропускну спроможність до 11 млн т.

У зерновій галузі Канади передбачається подальший ріст. Помірні прогнози дають цифру щорічного росту виробництва в Західній Канаді в межах 2-2,5%. «Це значить, що через 15 років регіон вирощуватиме 90 млн т сільгоспкультур», - сказала Дж. Харді. Це на 25 млн т більше, ніж в середньому за 4 останніх роки.

Як же Канада справиться з такими обсягами зернових та їх експортом? Дж. Харді заявила, що логістика перебуває в хорошому стані. Кількість зернових елеваторів у Західній Канаді за 15 років скоротилася з більш ніж 500 до 345. І 142 із них можуть завантажувати состави з більш ніж 100 вагонами.

К. Еріксон наголосив, що важливо мати більші елеватори, бо це краще для перевізників. Також він нагадав, що можливість під’їзду до елеватора залізничного транспорту важлива і для фермерів, і для кінцевих споживачів.

У наступні 5-10 років Д. Харді передбачає оновлення парку державних вагонів на ефективніші – коротші, легші і більшої вантажопідйомності. Бо наразі більшість вагонів – це низькі кубічні хопери, яким по 40-50 років.

«Заміна старих вагонів новими навіть за стабільної чисельності вагонного парку збільшить загальну потужність на 6%. А збільшення ще й вагонного парку забезпечить ту потужність, яка потрібна», – сказала Дж. Харді.

Уже зараз залізниці шукають можливості формувати на елеваторах довші состави. Це збільшує потужності та зменшує потребу в персоналі.

Нова технологія контролю руху поїздів, впроваджена у США, дозволяє сповільнювати і зупиняти рух поїздів дистанційно з диспетчерських центрів. Очікується, що в наступні 10-15 років вона буде запроваджена в Канаді, що дозволить скоротити персонал і в такий спосіб зменшити кількість затримок через втому персоналу або при його дефіциті. «Це також дасть змогу зменшити інтервали між поїздами і в такий спосіб збільшити пропускну спроможність різних ділянок колії», – додала Дж. Харді.

Інша інновація, яку слід дослідити, – можливість завантаження вагонів у дощ. Дві третини експорту, як очікується, здійснюватимуться через західне узбережжя, де дощова погода – норма. Відтак, більше транспортних засобів потребують відповідного обладнання для завантаження в дощ.

К. Еріксон зауважив, що зернова галузь потребує прозорих методики обліку на залізниці, яка заслуговувала б довіри, так само як і інформації про можливості надання вагонів і про попит із боку замовників транспортних послуг. Він сказав, що потрібно знайти рішення на тривалий період і зрозуміти, коли буде спад перевезень, а де досягати більшої ефективності.

 

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 
Зараз іде палке обговорення законопроекту про обіг сільськогосподарських земель. Сьогодні з цього приводу збереться комітет ВР з питань аграрної та земельної політики. Напередодні ми поспілкувалися з секретарем комітету Іваном Чайківським... Подробнее

1
0