Спецможливості
Досвід господарств

Як сою рятували після граду

03.01.2019
5605
Як сою рятували після граду фото, ілюстрація
стан посівів через 10 днів після градобою

Влітку 2018-го у багатьох були проблеми з опадами. Спочатку суша, яка в поєднанні зі спекою спричинили не тільки стрес на культурах, а й особливо сильне розмноження шкідників. Потім дощі, які часто переходили в зливи, затримуючи жнива і знижуючи якість зерна пшениці з 2-го класу до 5-го. А місцями в червні-липні випадав град.

У червні таке лихо сталося у Васильківському районі на Київщині, поблизу села Ксаверівка 2-га, якраз на землях ДП ДГ «Саливонківське» Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України. Особливо прикрим було те, що град захопив влаштований на землях «Саливонківського» Виставково-інноваційного центру НААН, що представляв собою демонстраційні поля. Адже там через 10 днів після граду, наприкінці червня, мав пройти День поля, присвячений бобовим культурам. Туди за участі Асоціації виробників і споживачів бобових культур планували запросити сільгоспвиробників з усього центрального регіону України, щоб показати посіви різних сортів не тільки традиційних для України гороху та квасолі, а й призабутої сочевиці, екзотичного нуту і звичайно ж, сої, продемонструвати результати дії препаратів, розповісти про технологію. І тут така халепа.

Нут і сочевицю град побив ще не дуже. Хоча й там листя пошкодило добряче. А найбільше на демонстраційних посівах бобових постраждали соя, квасоля та горох. Якби їх не потрібно було показувати гостям майбутнього Дня поля, їх би напевне передискували, як це зробили з гречкою, яка була посіяна поруч.

Автор спостерігав ці посіви в останніх числах червня, під час Дня поля. Чимало рослин стояло з порваним листям, яке частково почало жовкнути. Тим не менше організатори Дня поля переконували: «Ми тут ще під 2 т/га сої зберемо». Аграрії, мабуть, частіше за будь-кого іншого мали нагоду спостерігати, як руйнуються плани з причин, не залежних від тих, хто планує. Тож сайт «Пропозиція» вирішив повернутися до цієї теми пізньої осені.

І от, наприкінці листопада автор вирішив поцікавитися результатами у того, хто прогнозував урожай близько 2 т/га з побитої градом сої – керівник відділу розвитку продуктів та сервісів ЗЗР компанії «Укравіт» Олександра Мигловця, який на Дні поля представляв технології захисту.

Як виявилося, очікувані 2 т/га сої таки вдалося зібрати. А гороху деяких сортів зібрали навіть більше 2,5 т/га. І це при тому, що культуру збирали з суттєвим запізненням через липневі дощі.

За словами Олександра Мигловця, сою вдалося «витягти» завдяки внесенню на 2-й чи 3-й день після градобою препарату Авангард Бор та стимулятора росту. Через 5 днів внесення стимулятора росту повторили. Також вносили комплекс макро- і мікроелементів. «Допомогло й те, що напередодні градобою соя була в чудовому стані: було достатньо опадів, спостерігалися сприятливі умови під час застосування гербіцидів, отже, й бур’янів було мало», - додає О. Мигловець.

Крім того, потім було здійснено 2 фунгіцидні та 2 інсектицидні обробки. Так само, як сою, обробляли й квасолю, хіба що Авангард Бор на цю культуру не вносили.

Авангард Бор, де концентрація бору становить 150 г/л, вносили нормою 1 л/га. Стимулятор росту на основі гумату калію й бурштинової кислоти вносили дозою 1 л/га, комплекс макро- і мікроелементів – 2 л/га. Останній дав змогу швидко і в доступній формі внести азот, фосфор, калій та необхідні мікроелементи: молібден, марганець, залізо, кобальт.

Як пояснив Олександр Мигловець, бор у цій ситуації був потрібен для наростання меристемної тканини та покращення стану кореневої системи. Бурштинова кислота і гумат калію, що входять до складу стимулятора росту, працюють як антистресанти і прискорюють наростання вегетативної маси.

Не випадковим був і вибір мікроелементів. Так, марганець впливає на швидке виведення рослини зі стресу. А молібден активізує бульбочкові бактерії, завдяки чому рослина отримує більше азоту для наростання вегетативної маси.

Таким чином, завдяки вчасному підживленню бором, марганцем, молібденом, залізом, кобальтом та макроелементами і внесенню антистресантів вдалося врятувати врожай сої, квасолі та гороху.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Ключові слова: Соя, град

Інтерв'ю
Майже два роки Україна відважно бореться з навалою росіян, які повномасштабно вторглися на наші землі. А загалом, дев’ять років ми відстоюємо справедливість. Однак, якою ціною? Ціною життів, сліз, горя, інфраструктури, земель… Сьогодні... Подробнее
Про глобальне потепління говорять уже кілька десятиліть. Які конкретні практичні наслідки від нього вже відчуло сільське господарство України і на що ще очікувати розповідає найавторитетніший в

1
0