Спецможливості
Новини

Через брак запилювачів Україна недоотримує майже 1,5 млн т соняшника

20.09.2017
2192
Через брак запилювачів Україна недоотримує майже 1,5 млн т соняшника фото, ілюстрація
Через недостатню кількість запилювачів, іншими словами, бджолосімей, які трудяться на соняшникових полях, Україна щорічно недоотримує 1,4 млн т культури

Через недостатню кількість запилювачів, іншими словами, бджолосімей, які трудяться на соняшникових полях, Україна щорічно недоотримує 1,4 млн т чи не найважливішої своєї експортної культури. Про це розповів експерт з ринку меду Мирон Пундор в ексклюзивному коментарі кореспонденту propozitsiya.com.

«Протягом періоду цвітіння соняшника, що триває 10–20 днів, щодня зацвітають близько сотні язичкових квітів. Для максимізації врожаю потрібно запилити якомога більше таких квітів, причому негайно, бо кожна квітка цвіте 1-2 дні», - пояснив він.

Експерт оцінює втрати врожаю соняшника через недостатнє запилення принаймні в 10%, через що сільгоспвиробники недоотримують щороку 14 млрд грн виручки, а бюджет - 2,3 млрд грн лише по ПДВ. І це ще за скромними підрахунками, оскільки запилювачі можуть підвищити врожайність культури на 20-40% за рахунок зменшення частки пустоцвіту. Крім того, запилення сприяє підвищенню вмісту олії та виповненості зерна (якщо, звичайно, в грунті достатньо вологи) і прискорює дозрівання врожаю на тиждень.

Також М. Пундор нагадує, що для найбільш ефективного запилення посівів соняшника потрібно, щоб на кожному гектарі трудилося 1-2 бджолосім’ї. Відтак при посівних площах соняшника 5,9 млн га Україні потрібно щонайменше 6 млн бджолосімей. А їх, як вважає експерт, залишилося не більше 3 млн.

Тут і дається взнаки проблема співпраці пасічників з виробниками соняшника. Якщо, наприклад, у США головним джерелом доходу пасічників є навіть не мед, а оплата від фермерів, зацікавлених у розміщенні пасік на своїх полях (найбільше платять власники плантацій мигдалю, який в Україні не вирощується), то у нас рослинники нерідко «кидають» бджолярів з оплатою. І навіть найсумлінніші платять за послуги з запилення у кілька разів нижче, ніж у США, хоча соняшник продають майже за світовими цінами.

До того ж фермери часто не попереджують про проведення обробки своїх полів пестицидами бджолярів, чиї пасіки стоять у них на полях або неподалік.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Ма­рек Руж­няк— влас­ник гру­пи ком­паній Agro-Land Group
Аг­рар­на Поль­ща та­кож міцно «при­кипіла» до Ук­раїни, ад­же польські тех­но­логії, техніка, посівний та насіннєвий ма­теріал уже дав­но от­ри­ма­ли схва­лен­ня ук­раїнських сільгоспви­роб­ників і
Оцалюк Олесь Анатолійович – директор ФГ «Фортуна Агро-Д», що в смт Антоніни на Хмельниччині. В обробітку біля 1500 га ріллі та одні з кращих результатів для даної зони вирощування сільгоспкультур. Як це йому вдається – він люб’язно... Подробнее

1
0