Спецможливості
Новини

Експорт із України волоського горіха обвалився на 20%

14.12.2021
865
Експорт із України волоського горіха обвалився на 20% фото, ілюстрація

До 2020 року волоський горіх залишався найбільшим експортним товаром плодоовочевої групи, який стабільно приносив Україні найбільший експортний виторг. Однак у 2020 році ситуація почала кардинально змінюватися.

Про це пише propozitsiya.com із посиланням на east-fruit.com.

За підсумками горіхового сезону 2020/21 (з жовтня по вересень), експортний виторг України від продажу волоського горіха, як ядра, так і горіха в шкаралупі, знизився на 20% порівняно з минулим сезоном і склав $98,6 млн. 90% цієї суми країні приносить експорт ядра волоського горіха.

Втрати обсягів експорту становили 28,3% в експорті ядра — з 36 тис. тонн до 25,9 тис. тонн і 57,7% в експорті нелущеного горіха — з 20,8 тис. тонн до 8,8 тис. тонн.

З топ-10 країн, куди Україна експортує горіх, найбільше зменшився продаж до Туреччини — на 77% за обсягом ядра і на 69% за обсягом нелущеного горіха. Це зумовлено тарифом на імпорт волоських горіхів (як у шкаралупі, так і без), який Туреччина збільшила з 31 грудня 2020 року, до 15% для всіх країн походження, крім країн, де діє договір про вільну торгівлю з Туреччиною. Також було встановлено мінімальну імпортну ціну для розрахунку — $3500/т для горіха в шкаралупі та $6500/т для ядра.

У структурі експорту України останні 3 роки Туреччина посідала перше місце. За останні три роки на неї припадало в середньому 25% українського експорту ядра волоського горіха і 60% — горіха в шкаралупі, тепер частка Туреччини в експорті ядра — 7,5% і в експорті горіха в шкаралупі — 54%.

«Але є і позитивний тренд — зростання постачання ядра горіха до країн ЄС — Франції, Німеччини, Нідерландів, Румунії, Польщі, Угорщини, куди Україна експортувала в сезоні 2020/21 від 1,2 до 3 тис. тонн ядра в кожну країну. Саме за рахунок зростання цін у країнах ЄС, зокрема в Нідерландах, Румунії, Польщі, Франції, частково пом'якшилося падіння експортної виручки. Також і ціна нелущеного горіха зросла в сезоні 2020/21 у порівнянні з попереднім сезоном, але незначні обсяги постачання не так сильно впливають на результат», — кажуть експерти.

Цього сезону Україна має шанс продавати горіх ще за вищими цінами. За інформацією Каліфорнійської горіхової асоціації, у вересні та жовтні цього року горіхова індустрія Каліфорнії експортувала на 47% менше лущених та на 16% менше горіхів у шкаралупі, ніж у попередньому році.

«З огляду на високий попит з боку європейських країн, які у передноворічний період переживають дефіцит горіха з США через гостру нестачу контейнерів та негоду під час збирання врожаю, в Україні є можливість для зростання поставок якісного сортового горіха, який міг би конкурувати з американським, на один із найпривабливіших експортних ринків за високою ціною. І, можливо, в сезоні 2021/22 Україні вдасться заробити понад $100 млн від експорту горіха», — сказано в повідомленні.

Інтерв'ю
Земельна реформа аж ніяк не завершилася з прийняттям закону про обіг сільськогосподарських земель. Вона потребує прийняття супутніх законів та підзаконних актів, що забезпечать функціонування ринку землі. Про долю цих законів і... Подробнее
Клінт Мартін
11 липня 2016 року Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. Це найбільша угода такого плану після ЗВТ з Євросоюзом. 

1
0