Спецможливості
Технології

Довіряй, але перевіряй. Холодовий тест пророщування насіння

13.03.2023
5073
Довіряй, але перевіряй. Холодовий тест пророщування насіння фото, ілюстрація

Холодовий тест (Cold test) — це пророщування насіння кукурудзи за низьких температур, наближених до польових. Таким чином можна перевірити на відповідність якості обрані для висіву гібриди та сорти. Насіннєві компанії представляючи свої розробки вказують, що той чи інший гібрид проростає за температури, наприклад, 6…8 °С, при цьому прекрасно почувається, створений для ранніх строків сівби, має чудову вологовіддачу, величезний потенціал тощо. Для розуміння, всі ці заявлені виробником параметри можна перевірити самостійно, наголошує Владислав Тютюнник, кандидат с.-г. наук, заступник директора з виробництва СТОВ «Інтер»:

Владислав Тютюнник, кандидат с.-г. наук, заступник директора з виробництва  СТОВ «Інтер»

«Вирощування кукурудзи — це довготривалий технологічний процес, ніхто не знає, чи дійсно той чи інший гібрид толерантний до низьких температур, наскільки та чи інша партія насіння була зібрана якісно, в строк, правильно дороблена, чи відповідно отримані якісні показники (схожість, енергія проростання та інше). Може бути й таке, що гібрид збирали пізно і т.д. Порушення технології створення насіннєвого матеріалу притаманне всім країнам, не лише Україні».

Для того, щоб пересвідчитися в якості насіння, варто проводити холодові тести, каже експерт. У більшості випадків аграрії нехтують цим. Зазвичай насіння перевіряють в лабораторних умовах. Лабораторна схожість насіння визначається ДСТУ 4138 з 2002 року, де за температури 20…30 °С насіння кукурудзи, соняшнику пророщується 7–10 діб. Так, за лабораторних умов можна отримати більш-менш якісні показники, що відповідатимуть ДСТУ, але це час, затрати та інше.

Владислав Тютюнник, кандидат с.-г. наук, заступник директора з виробництва СТОВ «Інтер»:

Якщо ви вирішили висівати насіння за температури ґрунту 8 °С, то потрібно його і пророщувати за 8 °С. Тобто, холодовий тест передбачає пророщування насіння за температури 8…10 °С протягом 10 днів, потім його варто перемістити в умови 20…25 °С і доростити. Тоді ви будете мати об’єктивну картинку того, яка партія насіння до вас потрапила і як насіння себе поводить, чи виправдає воно ваші сподівання. Cold test — це другий етап після перевірки вмісту вологи в ґрунті, який варто провести, щоб розуміти з якою густотою потрібно сіяти і за якої температури варто починати висів, які гібриди в першу чергу слід висівати, ті, які проявили себе добре за холодового тесту, а потім ті, які гірше.

На полях нашого господарства ми особисто перевіряємо всі гібриди, які купуємо для висіву. Минулого року провели холодовий тест на гібриді кукурудзи, однієї з топових насіннєвих компаній. Позаминулого року цей гібрид у нас на демоділянці показав найкращий результат за врожайністю. Минулого року ми отримали від постачальника це насіння, а партія виявилася з дрібним насіннєвим матеріалом, це говорить про те, що потенційної енергії проростання в ньому менше. За результатами холодового тесту показники енергії та схожості виявилися найгіршими у цього гібрида. Так ми зрозуміли, коли потрібно висівати цей гібрид, щоб отримати добрий результат. Тому, що заявлені в парії характеристики одні, а за результатами холодового тесту — зовсім інші.

Кліматична камераПробовідбірник для зерна

Для проведення холодового тесту варто знайти кліматичну камеру (це один з найскладніших етапів), вона має витримувати температурний режим від 8 до 30 °С (мають бути широкі параметри застосування кліматкамери). У СТОВ «Інтер» пророщують насіння кукурудзи за температури 10 ° протягом 10 днів, потім підвищують температуру до 25 °С.

Варто відібрати з партії насіння для пророщування, рівномірно розкласти його на змоченому водою папері, зверху насіння накрити ще одним шаром паперу і знову змочити. Потім слід скрутити папір з насінням у валик і поставити у ємність, на дно якої налити трішки води. Підготоване до пророщування насіння поміщають у кліматичну камеру із заданою температурою (8 чи 10 °С) і залишають на 10 діб. Після цього температуру підвищують до 20…25 °С і дорощують насіння.

Вже за 10 днів, каже Владислав Тютюнник, можна зрозуміти, чи якісне насіння ви закупили, яка його енергія проростання, схожість, коли краще його висівати — в ранні строки, середні, чи пізні.

Вже за 10 днів можна зрозуміти, чи якісне насіння ви закупили, яка його енергія проростання, схожість

Як кажуть, прості речі рятують життя! У даному випадку холодовий тест дасть можливість визначити правильні строки висіву та зберегти подальший врожай.

 

В. Полевик, v.polevik@univest-media.com

Інтерв'ю
Заріпов Андрій
Несприятливі погодні умови часто спричинюють втрату частини врожаю.  Але аграрії можуть зберегти фінансову стабільність  за допомогою агрострахування. 
Микола Горбачов, керівник New World Grain Ukraine (Soufflet Group), президент Української Зернової Асоціації
Для успішного ведення агробізнесу мало виростити і зібрати хороший урожай, потрібно ще вміти його продати. Про основні засади роботи зернового трейдингу в Україні propozitsiya.com розповів

1
0