Спецможливості
Техніка та обладнання

Де­фек­ти гідро­роз­подільників та їхнє усу­нен­ня

03.03.2017
13666
Де­фек­ти гідро­роз­подільників та їхнє усу­нен­ня фото, ілюстрація

Гідросистема є невід’ємною скла­до­вою майже будь-якої сіль­сько­гос­по­дар­ської техніки. Серце цієї системи — насос, за продуктивністю якого орієн­ту­ють­ся на її можливості.

 

 

Проте роз­подільник, який при­зна­че­ний для спря­му­ван­ня ро­бо­чої ріди­ни, що над­хо­дить від на­со­са, у відповідну по­рож­ни­ну ци­­ліндра чи гідро­мо­то­ра сільсько­го­с­по­дарсь­кої ма­­ши­ни або в бак, є також од­­ним з ос­­нов­них елементів гідросистеми. Він та­кож слу­гує для ав­то­ма­тич­но­го пе­­ре­­­крит­тя по­то­ку оли­ви після за­­кін­чен­ня ро­бо­чої опе­рації та для об­ме­жен­ня ти­с­ку в си­с­темі й ут­ри­ман­ня на­­віс­но­го зна­ряд­дя або гідрофіко­ва­них ро­­бо­чих ор­­га­­­­нів причіпної чи навісної ма­ши­ни в потрібно­му по­ло­женні.

Ре­монт гідророз­подільників

Ста­ти­с­ти­ка свідчить, що більшість не­справ­но­с­тей аг­ре­гатів гідравлічних си­с­тем пе­ре­важ­но пов’яза­на з по­ру­шен­ням ро­бо­тоз­дат­ності пре­цизійних пар та еле­ментів ущільнен­ня. При­чо­му ви­­хід із ла­ду (як влас­не роз­подільників, так і гідро­а­г­ре­га­ту в ціло­му) відбу­ва­єть­­­ся здебільшо­го внаслідок не­справ­ної ро­бо­ти ре­гу­лю­валь­них і роз­по­діль­них при­ст­роїв, а та­кож плун­жер­них, пор­ш­не­вих і пла­с­тин­ча­с­тих пар, що ви­ко­ну­ють функції ви­ти­ск­них або си­ло­вих еле­­ментів на­сосів і гідро­мо­торів.
Най­по­ши­ренішою при­чи­ною над­мірно­го тер­тя, що зу­мов­лює за­кли­ню­ван­ня й вихід із ла­ду де­та­лей зо­лот­ни­ко­вих ре­гу­лю­валь­них при­ст­роїв, є схоп­­лю­ван­ня тер­ть­о­вих по­вер­хонь і фре­тинг-ко­розія, тоб­то ко­розійно-аб­ра­зив­ний про­цес руй­ну­ван­ня спо­лу­че­них ме­та­ле­вих по­вер­хонь де­та­лей, схиль­них до вібрації.Чотирисекційний гідророзподільник із механічним приводом

Ос­нов­ни­ми де­фек­та­ми й по­шко­д­жен­ня­ми гідро­роз­подільників є: трі­щи­ни кор­пу­су й криш­ки; спра­цю­ван­ня зо­лот­ників, ко­нус­ної по­верхні пе­­ре­­­пу­ск­но­го кла­па­на, край­ок йо­го гніз­­да, хро­мо­во­го по­крит­тя ва­же­ля, зо­лот­ників і от­ворів під зо­лот­ни­ки в кор­пусі; збіль­шен­ня за­зо­ру між віссю і ва­же­лем верх­ньої криш­ки по­над до­пу­с­ти­мий рівень, зри­ван­ня різьби в от­во­рах кор­пу­су.
Однією з при­чин збоїв у ро­боті гідро­а­г­ре­га­ту мо­же ста­ти по­ру­шен­ня гер­ме­тич­ності за­крит­тя гідро­­кла­панів. У про­цесі ви­ко­нан­ня ре­­монт­них робіт слід звер­та­ти ува­гу на щільність при­ля­ган­ня кла­пан­ної тарілки до сідла. Ре­монт і віднов­лен­­­ня ро­бо­тоз­дат­ності при­ст­рою про­во­дять за та­кою схе­мою:

діаг­но­с­ти­ка гідравлічно­го кла­па­на;

роз­би­ран­ня й очи­щен­ня від мож­ли­вих за­бруд­нень;

візу­аль­ний ог­ляд по­вер­хонь, що спо­лу­ча­ють­ся;

заміна по­сад­ко­вих гнізд та інших де­­та­лей ме­ханізму (за по­тре­би);

при­ти­ран­ня і шліфу­ван­ня ро­бо­чих по­­вер­хонь до до­сяг­нен­ня не­обхідної щільності до­ти­ку;

скла­дан­ня при­ст­рою і пе­ревірка йо­го ро­бо­тоз­дат­ності.

Спра­цю­ван­ня зо­лот­ни­ко­вої па­ри, що най­частіше зу­мов­ле­не не­своєчас­ною заміною ви­т­рат­них ма­теріалів (фільтрів і гідравлічної ріди­ни), при­зво­дить до змен­шен­ня ти­с­ку на ро­бо­чий ор­ган у гідро­роз­подільно­му ме­ха­нізмі. Зре­ш­тою це змен­шує про­дук­тив­ність і ККД ма­ши­ни. Ми­мовільні пе­ре­міщен­ня або збої в ро­боті ви­ко­нав­чо­го ме­ханізму гідро­при­во­ду спри­чи­нені зро­­­с­тан­ням тер­тя в роз­подільно­му при­­­ст­рої. По­лом­ка нагніталь­но­го вуз­ла на­сосів і руй­ну­ван­ня гідро­мо­торів ча­с­то є наслідком за­кли­ню­ван­ня плун­жер­них, пла­с­тин­ча­с­тих або пор­ш­не­вих пар ро­то­ра. З ог­ля­ду на це аналіз умов фун­к­ціону­ван­ня і вста­нов­лен­ня при­чин по­­­ру­шен­ня ро­бо­тоз­дат­ності пре­цизій­них пар за­слу­го­ву­ють на особ­ли­ву ува­гу під час роз­роб­ки за­ходів із підви­щен­­­ня надійності гід­рав­лічних аг­ре­гатів.На сучасній техніці використовуються переважно гідророзподільники з електроприводом

Щоб пре­цизійні па­ри пра­цю­ва­ли без пре­тензій

До пре­цизійних пар відно­сять різні за кон­ст­рукцією і при­зна­чен­ням рух­ливі спо­лу­чен­ня, зокрема зо­лот­ни­кові па­ри в гідро­роз­подільни­ках. Де­талі ос­танніх ма­ють циліндричні або пласкі по­верхні спо­лу­чен­ня, що ви­го­тов­лені з ви­со­ким сту­пе­нем точ­ності та чи­с­то­ти й ма­ють за­зо­ри, які за­без­пе­чу­ють щілин­не без­кон­такт­не ущільнен­ня (тоб­то без за­сто­су­ван­ня ущільню­валь­них еле­ментів у ви­гляді ман­жет, кілець тощо). Во­ни ви­­ко­­­ну­ють функції чут­ли­вих еле­ментів ме­ханізмів ав­то­ма­тич­но­го ре­гу­лю­ван­ня ти­с­ку і ви­т­ра­ти ріди­ни, роз­подільників гідро­при­водів, чут­ли­вих еле­ментів на­сосів та інших ана­логічних при­ст­роїв па­лив­них і гідравлічних аг­ре­гатів.

Ос­нов­ни­ми ви­мо­га­ми до зо­лот­ни­ко­вих пар є ви­со­ка стабільність сил тер­тя і до­б­ра гер­ме­тичність, тоб­то на­явність мінімаль­них утрат, які не збільшу­ють­ся в про­цесі ро­бо­ти по­над до­пу­с­ти­му ­ме­­­­­­­жу витікан­ня ро­бо­чої ріди­ни че­рез за­зо­ри між де­та­ля­ми.

Ос­нов­ним за­вдан­ням під час ре­мон­ту гідро­роз­подільни­ка є заміна або від­нов­­лен­ня і підви­щен­ня зно­­­состійкості зо­лот­ників. Цьо­го мож­на до­сяг­ти кілько­ма спо­со­ба­ми. Роз­г­ля­не­мо їх де­тальніше.

Еле­к­т­роіскро­ва об­роб­ка

 Цей спосіб віднов­лен­ня спо­лу­чен­ня де­та­лей, що передбачає на­не­сен­ня на по­верх­ню от­ворів кор­пу­су зо­лот­ни­ко­вої па­ри, який ви­го­тов­ле­ний із ча­ву­ну, ша­ру міді шля­хом еле­к­т­роіскро­вої об­роб­ки. Її ви­ко­ну­ють так: спо­чат­ку на­но­сять на по­верх­ню от­ворів шар міді, після чо­го шліфу­ван­ням ви­да­ля­ють її до тер­мо­ди­фузійної зо­ни. Потім у ме­ха­нізо­ва­но­му ре­жимі на по­верх­ню зо­лот­ни­ка на­но­сять шар із низь­ко- чи сред­нь­о­вуг­ле­це­вої сталі ме­то­дом еле­к­т­ро­іскро­­вої об­роб­ки. Після цьо­го про­во­дять об­роб­ку і при­ти­ран­ня пасків зо­­лот­ни­ка та на­но­сять на них ме­то­дом фінішної ан­ти­фрик­ційної бе­за­б­ра­зив­ної об­роб­ки плівку з ла­туні.

На­не­сен­ня хімічно інерт­них, тем­пе­ра­ту­ро- і зно­состійких діеле­к­т­рич­них по­криттів

За­для уник­нен­ня схоп­лю­ван­ня по­вер­хонь й ут­во­рен­ня фре­тинг-ко­розії, на­ростів, за­ди­рок, гли­бин­но­го ви­ри­ван­ня ча­с­ти­ни ма­теріалу й пе­ре­не­сен­ня йо­го з однієї по­верхні тер­тя на іншу, що зу­мов­лює по­яву нерівно­с­тей на спо­лу­ченій по­верхні, доцільно ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти хімічно інертні, тем­пе­ра­ту­ро- й зно­состійкі діеле­к­т­ричні по­­крит­тя, що за­без­пе­чу­ють ан­ти­ад­гезійні (бар’єрні) вла­с­ти­вості під час кон­так­ту тер­ть­о­вих ма­теріалів.Сучасна сільськогосподарська техніка потребує значної продуктивності гідросистеми

Фінішне плаз­мо­ве зміцнен­ня

Про­цес фінішно­го плаз­мо­во­го зміц­нен­ня дає мож­ливість на­но­си­ти ал­ма­зо­подібне по­крит­тя зав­тов­шки до 3 мкм на ро­бочі по­верхні зо­лот­ни­ко­вих і плун­­­­­жер­­­них пар. На­не­се­не по­крит­тя має підви­ще­ну твердість (до 52 ГПа), хімічну інертність, низь­кий ко­ефіцієнт тер­тя. Во­но до­сить міцне — не змінює своїх вла­с­ти­во­с­тей за тем­пе­ра­ту­ри до 1200°С, має ви­со­ку ад­гезію до ос­но­ви, поліпшує па­ра­ме­т­ри вихідної шор­ст­кості, за­без­пе­чує мож­ливість на­не­сен­ня по­крит­тя на ви­го­тов­лені за ос­та­точ­ни­ми розміра­ми ро­бочі по­верхні.

Галь­ванічне по­крит­тя

 Дає змо­гу на­не­с­ти на по­верх­ню де­талі, що піддається спра­цю­ван­ню, най­тон­ший шар міцнішо­го ме­та­лу, який відно­вить спраць­о­ва­ну по­верх­ню і вбе­ре­же де­таль від по­даль­шо­го зно­шен­ня. 

Віднов­лен­ня по­верхні пасків зо­лот­ни­ка шліфу­ван­ням про­во­дять на круг­лошліфу­валь­них ЗБ151 або 3130, а та­­кож на без­цен­т­ро­во-шліфу­валь­них вер­ста­тах. Для ро­бо­ти ви­ко­ри­с­то­ву­ють шліфу­валь­ний круг ПП 500х40х305 ЕБ 40СМ1 — СМ2К6 або ПП500х40х127 ЕБ 25СМ2 — С1К6. 

По­верх­ню пасків шліфу­ють до ре­­монт­них розмірів. Після віднов­лен­ня їх шля­хом шліфу­ван­ня й до­ве­ден­ня до від­­повідних розмірів зо­лот­ни­ки роз­сор­­­то­ву­ють на розмірні гру­пи. Як­що ці ро­бочі ор­га­ни ма­ють діаме­т­ри ро­бо­чих пасків менші, ніж пе­ред­ба­че­но ви­мо­га­ми пев­них розмірних груп, їх підда­ють на­ро­щу­ван­ню галь­ванічним спо­со­бом до потрібно­го розміру.
За знач­но­го спра­цю­ван­ня пасків і от­ворів кор­пусів зо­лот­ни­ки по­пе­ред­ньо шліфу­ють до ви­да­лен­ня слідів спра­цю­ван­ня і віднов­лен­ня ге­о­ме­т­рич­ної фор­ми, а потім про­во­дять галь­ванічне по­­крит­тя з по­даль­шим шліфу­ван­ням під ре­монт­ний розмір.

Галь­ванічне по­крит­тя про­во­дять шля­­­хом хро­му­ван­ня або залізнен­ня.

Тех­но­логічний про­цес віднов­лен­ня еле­ментів гідро­роз­подільни­ка, зо­к­ре­ма зо­лот­ни­ко­вої па­ри, за­без­пе­чує йо­го ро­­бо­тоздатність.

Роз­г­ля­не­мо де­тальніше про­цес галь­ванізу­ван­ня. Ро­бо­ти з галь­ванізу­ван­ня до­сить по­ши­рені з ог­ля­ду на мен­шу тру­домісткість і ви­т­ратність, ніж перші три ме­то­ди віднов­лен­ня зо­лот­ни­ко­вих пар. Ба­га­то­ша­рові еле­к­т­ролітичні по­крит­тя от­ри­му­ють шля­хом послідо­вно­го на­не­сен­ня на де­талі кількох ме­та­ле­вих по­­криттів у різно­му поєднанні. Ба­га­то­ша­рові по­крит­тя ма­ють по­зи­тивні вла­с­ти­вості різних еле­к­т­ролітич­них оса­д­жень. Такі по­крит­тя за­сто­со­ву­ють для: збіль­шен­ня міцності зв’яз­ку між по­верх­нею де­талі й ша­ром по­крит­тя; рів­но­мір­нішо­го йо­го роз­поділен­ня на де­та­лях склад­ної фор­ми; за­хи­с­ту від упли­ву хі­мічно ак­тив­но­го се­ре­до­ви­ща; от­ри­ман­ня спри­ят­ли­вої мікро­ст­рук­ту­ри й підви­щен­ня зно­состійкості. За­зви­чай за­сто­со­ву­ють ба­га­то­ша­рові по­крит­тя з міді, ніке­лю та хро­му.

По­крит­тя з ме­талів, сплавів, псев­до­с­плавів і пласт­мас на­но­сять на по­верх­ню де­та­лей для за­хи­с­ту їх від руй­ну­ван­­ня під час ек­сплу­а­тації, збільшен­ня терміну служ­би, віднов­лен­ня розмірів, от­ри­ман­ня ан­ти­фрикційних, а та­кож жа­ро- й ко­розієстійких де­та­лей.

Ма­теріал де­та­лей і по­криттів мо­же бу­ти од­но- або різнорідним, тоб­то по­к­рит­тя мо­жуть бу­ти од­но- або ба­га­то­ша­ро­ви­ми (з од­на­ко­вих чи різних ме­талів), або ут­во­рю­ва­ти­ся кілько­ма од­но­час­но на­­не­се­ни­ми ма­теріала­ми, що ут­во­рю­ють спла­ви або псев­до­с­пла­ви. Під час ви­бо­ру спо­со­бу на­не­сен­ня по­крит­тя слід бра­ти до ува­ги вла­с­ти­вості, яких во­ни на­да­ють віднов­ле­ним де­та­лям.

До ти­пу ба­га­то­ша­ро­вих по­криттів мож­на відне­с­ти й так зва­не дво­ша­ро­ве хро­мо­ве по­крит­тя. Ос­таннє от­ри­му­ють на­не­сен­ням оса­д­жень хро­му з різни­ми вла­с­ти­во­с­тя­ми. Як­що потрібно за­хи­с­ти­ти де­таль від ко­розії і вод­но­час збільши­ти її зно­состійкість, на­но­сять два ша­ри хро­му: нижній — без­по­ри­с­тий мо­лоч­но-ма­то­во­го ко­ль­о­ру і верхній — бли­с­ку­чий. Шар біло­го ма­то­во­го хро­му зав­тов­шки 15 мкм оса­д­жу­ють за тем­пе­ра­ту­ри 70°С і щільності стру­му 30 А/дм2. Потім не­про­ми­ту де­таль пе­ре­но­сять у ван­ну з ниж­чою тем­пе­ра­ту­рою еле­к­т­роліту, де по­верх ма­то­во­го на­но­сять шар бли­с­ку­чо­го зно­состійко­го хро­му зав­тов­шки 35 мкм і більше.

Умо­ви ек­сплу­а­тації виз­на­ча­ють ви­­бір по­крит­тя, стійко­го за змінних, кон­такт­них, удар­них та інших на­ван­та­жень. Дов­говічність де­та­лей із різни­ми по­крит­тя­ми в змінних умо­вах ек­сплу­а­тації не­од­на­ко­ва і за­ле­жить від скла­ду на­ро­щу­ва­но­го ша­ру, фор­ми де­та­лей та мож­ли­вості їхньої по­верхні ут­ри­му­ва­ти на­не­се­ний шар.

Пе­ред скла­дан­ням роз­подільних при­ст­роїв гідро­си­с­тем зо­лот­ник ком­плек­ту­ють із кор­пу­сом: пер­ший має точ­но відповіда­ти от­во­ру кор­пу­су (тоб­то обид­ва — на­ле­жа­ти одній розмірній групі). За нор­маль­но­го за­зо­ру в зо­лот­ни­ковій парі вер­ти­каль­но роз­та­шо­ва­ний зо­лот­ник, зма­ще­ний оли­вою, під дією влас­ної ва­ги має плав­но пе­реміща­ти­ся в от­ворі кор­пу­су.
Після за­вер­шен­ня про­це­ду­ри скла­дан­ня пе­ревіря­ють фіксацію зо­лот­ни­ків. У зібра­но­му роз­подільни­ку зо­лот­ни­ки ма­ють вільно (без «заїдан­ня») пе­­реміща­ти­ся в кор­пусі роз­подільни­ка й надійно фіксу­ва­ти­ся в ро­бо­чих по­ло­жен­нях.Гідровиходи Challenger MT865C. Привід додаткового мембранного здійснюється також за допомогою гідравліки

Ви­про­бу­вання гідро­роз­подільників

 Для цьо­го там ус­та­нов­лю­ють на­сос відповідної про­дук­тив­ності. Під час ви­­про­бу­вань як ро­бо­чу ріди­ну за­сто­со­ву­ють ди­зель­ну оли­ву за тем­пе­ра­ту­ри 50... + 5°С.

Пе­ред ви­про­бу­ван­ням тем­пе­ра­ту­ра роз­подільни­ка має бу­ти вирівня­на до тем­пе­ра­ту­ри ро­бо­чої ріди­ни, для цьо­го її про­пу­с­ка­ють че­рез роз­подільник.

На стенді про­во­дять кон­трольні ви­­про­бу­ван­ня роз­подільників на спра­цю­ван­ня ав­то­ма­ти­ки, ро­бо­ту фіксації зо­­лот­­ників, гер­ме­тичність і ре­гу­лю­ван­ня за­побіжно­го кла­па­на.

Спо­чат­ку ре­гу­лю­ють за­побіжний кла­пан на тиск спраць­о­ву­ван­ня за фік­со­ва­них по­ло­жень зо­лот­ників — «пі­дій­ман­ня» або «опу­с­кан­ня». Ре­гу­лю­валь­ний гвинт за­побіжно­го кла­па­на після відповідно­го вста­нов­лен­ня ти­с­ку в си­с­темі фіксу­ють контр­гай­кою.

Рівень спра­цю­ван­ня ав­то­ма­ти­ки і ро­бо­ту фіксації зо­лот­ників роз­поділь­ни­ка виз­на­ча­ють у та­кий спосіб. Уста­нов­лен­ням ва­же­ля зо­лот­ни­ка в по­ло­жен­ня «підійман­ня» повільно підви­щу­ють тиск до ав­то­ма­тич­но­го по­вер­нен­ня ва­же­ля в ней­т­раль­не по­ло­жен­ня. Після цьо­го пе­ревіря­ють ав­то­ма­тич­не по­вер­нен­ня зо­лот­ни­ка в ней­т­раль­не по­ло­жен­ня з по­ло­жен­ня «опу­с­кан­ня». Ко­жен зо­лот­ник має бу­ти надійно за­фіксо­ва­ний у ро­бо­чих по­ло­жен­нях і чітко по­вер­та­ти­ся в ней­т­раль­не по­ло­жен­ня — це пе­ревіря­ють не мен­ш як п’ять разів для кож­но­го ро­бо­чо­го по­ло­жен­ня зо­лот­ни­ка.

За технічни­ми умо­ва­ми за­во­ду-ви­роб­ни­ка після закінчен­ня хо­ду в ре­жи­мах «підійман­ня» або «опу­с­кан­ня» зо­лот­ни­ки ма­ють ав­то­ма­тич­но по­вер­та­ти­ся в ней­т­раль­не по­ло­жен­ня за вста­нов­лен­ня в си­с­темі ти­с­ку на рівні 11,0–12,5 МПа.
Ре­тель­но пе­ревіря­ють гер­ме­тич­ність з’єднань. Для цьо­го вста­нов­лю­ють один із зо­лот­ників у ро­бо­че по­ло­жен­ня й ут­ри­му­ють йо­го під ти­с­ком спра­­ць­о­ву­ван­ня за­побіжно­го кла­па­на роз­подільни­ка про­тя­гом хвилини. Під­тікан­ня і про­со­чу­ван­ня оли­ви че­рез ущільнен­ня не­до­пу­с­тимі!

Потім ос­та­точ­но пе­ревіря­ють за­­побіжний кла­пан і за­кри­ва­ють йо­го ков­­пач­ком, по­пе­ред­ньо підклав­ши про­клад­ку. За пе­ре­ве­ден­ня ва­желів роз­подільни­ка в ней­т­раль­не або пла­ва­ю­че по­ло­жен­ня тиск оли­ви за по­каз­ни­ка­ми ма­но­ме­т­ра має ста­но­ви­ти 0,2–0,3 МПа.

Висновки

За до­три­ман­ня ви­мог під час про­ве­ден­ня ре­монт­них робіт із віднов­лен­ня ро­бо­чих ор­ганів гідро­си­с­тем во­ни по­­до­вжать термін про­дук­тив­но­го ви­ко­ри­с­тан­ня ва­шої техніки й зе­ко­ном­лять ко­ш­ти за­вдя­ки уник­нен­ню по­тре­би прид­бан­ня но­вих її вузлів й еле­ментів на заміну спраць­о­ва­ним. 

 

С. Ка­ра­би­нь­ош, НУБіП Ук­раїни

 

 

Інформація для цитування
Де­фек­ти гідро­роз­подільників  та їхнє усу­нен­ня /
С. Ка­ра­би­нь­ош // Пропозиція. — 2017. — № 1. — С. 60-62

Інтерв'ю
Глибокорозпушувач Bednar Terraland TN 3000 PROFI
Недостатня, так само як і надмірна кількість опадів є чи ненайголовнішою проблемою з вирощування сільськогосподарських культур. На перший погляд, нібито одна проблема, але її вирішення потребує кардинально різних підходів, різного набору... Подробнее
Ігор Чечітко, директор компанії  HZPC Ukraine
Після того, як запрацювала Угода про вільну торгівлю з ЄС, низка українських сільгоспвиробників спробували вийти на європейський ринок. Стало зрозуміло, що продукцію, яка продається у свіжому вигляді,

1
0