Спецможливості
Новини

Нестача зерновозів може бути симптомом, який маскує інші проблеми

15.05.2017
1527
Нестача зерновозів може бути симптомом, який маскує інші проблеми фото, ілюстрація
Нестача зерновозів на "Укрзалізниці" може бути симптомом, який маскує інші проблеми, наприклад, дефіцит вантажних і маневрових локомотивів, або недостатню пропускну спроможність частини напрямків

Нестача зерновозів на "Укрзалізниці" може бути симптомом, який маскує інші проблеми, наприклад, дефіцит вантажних і маневрових локомотивів, або недостатню пропускну спроможність частини напрямків,  пише propozitsiya.com з посиланням на висновки експертів bakertilly.ua.

УЗ планує закупити в найближчі п'ять років 250 нових локомотивів. Для цього буде створена окрема компанія, оператор тяги. Винесена на громадське обговорення транспортна стратегія передбачає лібералізацію ринку, рівноправний доступ до інфраструктури і конкуренцію перевізників. УЗ збереже контроль над інфраструктурою основних напрямків: один з них, що веде до портів Одеси та Миколаєва планується модернізувати протягом найближчих двох років. Проте до рейок будуть допущені і приватні локомотивні компанії. Очікується надання кредиту на €300 млн від ЄІБ та ЄБРР для електрифікації напрямку Долинська – Миколаїв – Колосівка. Крім цього на ділянці Долинська-Миколаїв, довжиною 148 км, буде побудована друга колія, що дозволить істотно розширити пропускну здатність шляхів, що ведуть до портів.

Згідно з проектом фінплану на 2017 рік "Укрзалізниця" поповнить свій транспортний парк майже 9 тис. вантажних вагонів, з яких близько 6 тис. буде придбано за рахунок кредиту від ЄБРР, а ще 3 тис. - побудовані на власних заводах, в тому числі і 500 нових зерновозів. Саме їх дефіцит, з яким регулярно стикаються вантажовідправники в «гарячий» сезон, є найбільш вагомою проблемою.

Коефіцієнт зносу державних вагонів оцінюється в 98,3%, у приватних перевізників цей показник дорівнює 46,8%. Останні, однак, не поспішають вкладатися в розвиток власного вагонного парку: зерновози окупаються лише за 15-25 років.

На думку експертів, частково зняти проблему нестачі зерновозів може розширення практики використання контейнерів для перевезення зерна. Якщо контейнери вантажаться на лінійному елеваторі або залізничній станції, то виходить помітна економія за рахунок відсутності додаткової перевалки. До того ж будувати вагони-платформи для зерна дешевше, ніж зерновози і використовувати цілий рік, а не тільки в сезон.

Ще один варіант оптимізації - використання альтернативних шляхів, наприклад, річкових. Так, компанія «Нібулон» вже створила мережу власних елеваторів вздовж Південного Бугу і Дніпра. Близько 2 млн т сільськогосподарських вантажів відправляються річками.

Досвід європейських країн підтверджує, що рентабельність річкових перевезень для ряду категорій вантажів значно перевершує інші способи доставки. Однак, «Укррічфлот» не має достатньої кількості суден чи замовників, щоб забезпечити постійний потік, шлюзи вимагають ремонту, а річки – днопоглиблювальних робіт.

Інтерв'ю
Андрій Кожухар, генеральний директор компанії «Самміт-Агро Юкрейн»
Аграрне життя нашої країни, як і будь-яке життя, дуже насичене та наповнене різними подіями. Цей рік виявився драматичним, але в той же час військові події стали каталізатором потужних бізнес-процесів, відкрили надздібності аграрних... Подробнее
Раїса Вожегова, доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент НААН України, директор Інституту зрошуваного землеробства
Інститут зрошуваного землеробства НААН України посів 1-е місце серед експортерів наукоємної продукції та отримав Міжнародний сертифікат «Експортер року». Його керівника - доктора сільськогосподарських

1
0