Спецможливості
Новини

Виробникам крохмалю довелося конкурувати зі свиньми за сировину

17.05.2017
1875
Виробникам крохмалю довелося конкурувати зі свиньми за сировину фото, ілюстрація
У Європі давно вивели спеціальні сорти з підвищеним вмістом крохмалю. Наприклад, ще 1999 року середня крохмалистість картоплі, яку здавали на вітчизняні заводи, становила 10%. А в Європі базовий рівень – 18%

Сировина тривалий час була болючим питанням виробників крохмалю. На перший погляд, Україні картоплю ніде подіти - великі її обсяги псуються. Але якщо копнути поглибше, то виявляється, що на крохмаль у нашій країні споконвіку здавали некондиційну картоплю - овоч везли тільки тоді, коли він починала гнисти і свині відмовлялися її їсти.

Так, учасники галузі тривалий час конкурували зі свинями – давали господарствам такі ціни, щоб картоплю вигідніше було здавати їм, ніж згодовувати тварин. Про це розповів Сергій Самоненко, директор ПБП "Вимал", який виступає піонером відродження крохмальної галузі в Україні, пише propozitsiya.com.

"Коли іноземці бачили, яку сировину нам здають, то запитували: скільки фермери вам платять за утилізацію такої картоплі? А платити мусили ми. Так, при ціні крохмалю 4,5 грн/кг пропонували господарствам 25-45 коп./кг залежно від сезону", - зазначає експерт.

До речі, у Європі давно вивели спеціальні сорти з підвищеним вмістом крохмалю. Наприклад, ще 1999 року середня крохмалистість картоплі, яку здавали на вітчизняні заводи, становила 10%. А в Європі базовий рівень – 18%. На практиці за нинішньої ситуації на ринку заводам вигідно працювати тільки з картоплею крохмалистістю не менше 18%.

Також С. Самоленко розповів, що для того, аби забезпечити себе сировиною, ще з 2004 року організували власне сільгосппідприємство – "Вимал-Агро" у Чернігівської області. Планувалося вирощувати картоплю для себе, зробити господарство насіннєвим. Але коли порахували, то, як і решта картоплярів, побачили, що врожай вигідніше продати на продовольчий  ринок. Тож господарство щорічно вирощує по 150-300 га картоплі на продовольчий ринок, а на завод - винятково некондицію.

"Цікаво, що останніми роками до нас пішла некондиційна картопля чіпсових сортів, крохмалистість якої досягає 16%. Якщо колись до нас везли тільки ту картоплю, яку свині не хотіли їсти, то зараз – ту, яку "Крафт" не приймає через механічні пошкодження, дрібну фракцію тощо. А на початку квітня до нас вперше приїхала картопля з крохмалистістю 20% - з ФГ "Коваль" на Тернопільщині", - додає він.

Наразі, намагаються стимулювати сільгоспвиробників тарифною сіткою: за картоплю з крохмалистістю 9-13,5% платять 8 коп./кг за кожен відсоток крохмалю, з крохмалистістю 13,5-18% - 9 коп./кг за кожен відсоток і з крохмалистістю більше 18% - 11 коп./кг за кожен відсоток крохмалю. Це дозволяє при ціні на крохмаль 20 грн/кг заробити і переробнику, і аграріям.

Не зважаючи, що ціна нижча, ніж на товарну картоплю, виробник може мати рентабельність до 50%.

Більше інформації - у статті.

Ключові слова: Вимал, картопля, крахмал

Інтерв'ю
Кілька місяців тому асоціацію «Укрсадпром» очолив кандидат с.-г. наук Олександр Матвієць, який раніше був заступником голови асоціації, пізніше  Головою Ревізійної  комісії.  Днями сайт «Пропозиція» поспілкувався з ним про актуальні... Подробнее
Традиційним джерелом байпасного крохмалю в раціонах корів є зерно кукурудзи. Його особливістю є те, що він не ферментується у рубці і стає доступним вже у тонкому відділі кишечника. Це допомагає збільшити надходження глюкози у кров’яне... Подробнее

1
0