Спецможливості
Новини

Глобальні зміни клімату: НАСА прогнозує, що погода стане вологішою

13.06.2017
2234
Глобальні зміни клімату: НАСА прогнозує, що погода стане вологішою фото, ілюстрація
Більшість глобальних кліматичних моделей можуть недооцінювати кількість опадів, які випадатимуть у тропічному поясі планети в умовах глобального потепління

Більшість глобальних кліматичних моделей можуть недооцінювати кількість опадів, які випадатимуть у тропічному поясі планети в умовах глобального потепління. Імовірно, це сталося через те, що ці моделі не враховували зниження кількості високих хмар у тропічному поясі, яке спостерігається НАСА.

Такі несподівані результати дало нещодавно опубліковане дослідження НАСА під назвою «Взаємозв’язок висхідних потоків повітря та високих хмар у тропіках та зміни вологості клімату в умовах глобального потепління». Про них розповів керівник дослідження, науковець лабораторії реактивних двигунів НАСА в Пасадіні (Каліфорнія) Хуй Су (Hui Su), пише propozitsiya.com.

Він пояснив, як зменшення кількості хмар може спричинити збільшення кількості опадів. У глобальному масштабі кількість опадів пов’язана не тільки з кількістю хмар, а й з «енергетичним балансом» Землі – співвідношення енергії, отриманої від сонця, та енергії, витраченої на нагрівання. Тропічні хмари високого поясу акумулюють тепло в атмосфері. Якщо цих хмар буде менше, атмосфера в тропіках охолодиться. Судячи зі змін у хмарах, що спостерігалися протягом останніх десятиліть, учені припускають, що атмосфера продукуватиме менше хмар через нагрівання поверхні. Це збільшить кількість опадів у тропіках, що нагріє повітря в процесі компенсації охолодження внаслідок зменшення обсягу хмар.

«Опади, які нагрівають повітря» - звучить теж парадоксально: всі звикли, що дощ охолоджує повітря, а не нагріває. Але на висоті в кілька кілометрів переважають інші процеси. Коли вода на поверхні Землі перетворюється на пару і піднімається в атмосферу, вона переносить з собою теплову енергію. У верхніх, холодних шарах атмосфери пара конденсується або й замерзає, віддаючи своє тепло атмосфері.

Нове дослідження було опубліковане в журналі Nature Communications. Воно розглядає зменшення величини високих мар у тропіках у контексті – як один з наслідків зрушень планетарного масштабу в глобальній циркуляції повітря, що відбуваються по мірі нагрівання поверхні Землі. Ці потужні повітряні потоки, які називають терміном «загальна циркуляція атмосфери», включають широку зону висхідних потоків на екваторі. Спостереження останніх 30-40 років показали, що ця зона звужується по мірі глобального потепління, спричиняючи зменшення кількості хмар високого поясу.

Автори дослідження та вчені з 4 університетів порівняли кліматичні дані за останні кілька десятиліть з 23 кліматичними моделями, побудованими в той самий час. Розробники кліматичних моделей роблять так, коли хочуть перевірити, як їхні математичні моделі здатні відтворювати спостереження. У цьому випадку використовувалися дані спостережень за тепловим випромінюванням, отримані зі супутників і з наземних обсерваторій.

Дослідники виявили, що більшість кліматичних моделей недооцінювали ступінь збільшення кількості опадів на кожен градус нагрівання поверхні, що спостерігалося в останні десятиліття. Моделі, які при порівнянні з результатами поточних спостережень виявилися найточнішими, прогнозують сильніше зростання опадів у майбутньому, ніж інші.

«Дослідження надає спосіб підвищення якості прогнозів зміни кількості опадів у майбутньому», - підсумовує Х. Су.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
ТОВ «Крамагросвіт» розташоване на Донеччині, у Краматорському районі (раніше Слов’янський), утім, попри війну, підтримує продовольчу безпеку країни. Це одна з найнебезпечніших зон України – там ще у 2014 році точилися бої, які не вщухають... Подробнее
Карлос Альберто Сесарі
В Україні за останні півтора десятки років чимало господарств пробувало впроваджувати нульовий або мінімальний обробіток грунту. І більшість, зіштовхнувшись із проблемою зниження врожайності, поверталися до традиційної технології.... Подробнее

1
0