Спецможливості
Статті

НОВІ ПЕРСПЕКТИВНІ СОРТИ СОЇ В УКРАЇНІ (повна версія)

05.06.2008
4790
НОВІ ПЕРСПЕКТИВНІ СОРТИ СОЇ В УКРАЇНІ   (повна версія) фото, ілюстрація
На сьогодні соя, за обсягом посівних площ, посідає четверте місце у світі після пшениці, рису та кукурудзи. Починаючи з середини 70-х років ХХ століття, світове виробництво сої з 30 млн тонн виросло до 200 на початок ХХІ століття, а у виробництві олійних культур це близько 60% загальних посівів. Соя як культура, на яку звернули належну увагу (мала успіх переважно в США), продовжує зміцнювати свої позиції в агарному виробництві. Порівняно з іншими країнами, соя в Україні не має такого поширення — ні як сільськогосподарська культура, ні як продукт харчування.

За прогнозами фахівців, світовий ринок олійних культур значно зросте в перспективі. Таке значне зростання обумовлене зростаючим глобальним попитом на рослинну олію та багату на протеїн харчову продукцію, який виник завдяки зростанню доходів, збільшенню населення та турботам про безпечність продуктів харчування. Вчені, які ведуть селекційну роботу, вивели багато нових сортів сої з різними показниками вмісту протеїну, олійності, висоти рослини тощо.
Завдяки великому досвіду канадських селекціонерів компанії Semences Prograin inc, два сорти представить в Україні компанія “Прогрейн Юкрейн ЛТД”.
Це сорти сої: ОАЦ-Віжіон та Супра, які апробували на конкурсній основі для занесення їх до Державного реєстру рослин. В 2005 році їх занесено в Державний реєстр дозволених сортів для вирощування в Україні в підрозділ перспективних сортів.
ОАЦ-Віжіон — це скоростиглий сорт із періодом вегетації в межах 87–95 днів залежно від зони вирощування (див. нижче). Вміст протеїну — близько до 42%, олійність 18–20%, урожайність — близько 3,7 т/га.
Супра — це середньостиглий сорт із періодом вегетації в межах 110–115 днів залежно від зони вирощування (див. нижче). Вміст протеїну — близько 44%, олійність — близько 19%, урожайність — близько 5 т/га.
Компанія “Прогрейн Юкрейн ЛТД” вирощувала обидва сорти в різних кліматичних зонах України для отримання певних результатів. Наприклад, ми вирощуємо насіння сої в Київській області. Історично та із врахуванням кліматичних умов склалося так, що на цих землях культивують цукровий буряк, ячмінь, жито, картоплю. Щодо сої, то ніхто не хотів повірити в той факт, що отримувати врожаї по 25–30 ц/га у цій зоні — можливо. Саме тому компанія “Прогрейн Юкрейн ЛТД” реєструє в Україні сорти канадської селекції, які генетично сильніші й стійкіші до прохолодної погоди, вони з високим вмістом протеїну, скоростиглі, стійкі до посухи та розтріскування бобів. Такі сорти вкрай потрібні для вирощування в Україні, в усіх її кліматичних зонах.
Щоб одержати високий врожай сої, потрібно: обрати певний сорт, знайти найкраще поле, провести обробку насіння (протруєння, інокуляція), внести добрива, виконати правильну передпосівну підготовку, визначити конкретну дату й норму висіву насіння, провести боротьбу з бур’янами, вчасно зібрати врожай.
Для вирощування сої згодяться всі види грунтів, окрім кам’янистих і піщаних. Рівень рН 6,5–7,0 ідеально придатний для вирощування сої. Рівень рН, нижчий за 6,0 і вищий за 7,5, затримує нормальний розвиток рослини.
Технологія вирощування канадських сортів така сама, як і наших українських. Оранку найкраще провести восени оборотним плугом із передплужником на глибину 26–28 см. Обов’язкове вирівнювання поля для рівномірного загортання насіння і зменшення втрат під час збирання врожаю можна проводити як восени, так і навесні, найкраще культиватором типу “Європак”. Щоб досягнути бажаного, спеціалісти Ерастівської дослідної станції Інституту зернового господарства УААН рекомендують прикотковування грунту до висівання кільчато-шпоровими котками 3ККШ-6. Рекомендовано протруювати насіння сої препаратом Вітавакс 200 ФФ у дозі близько 3 л/т насіння.
Непоганих результатів досягають господарства в разі використання нульової технології обробітку грунту.
Соя споживає поживні речовини, як і всі рослини. Для отримання однієї тонни насіння потрібна така кількість поживних речовин (кг), див. таблицю.
Соя — теплолюбна культура і потребує температури грунту — 10...12°С на глибині загортання насіння. Тому слід орієнтуватися не на конкретну дату, а на температурний показник. Найоптимальніші строки сівби для всіх сортів сої в середній полосі — з 26 квітня по 10 травня залежно від сортів. Скажімо, сорт ОАЦ-Віжіон треба висіяти з 3 по 10 травня, а Супру — раніше, бо їй потрібно набрати певну суму ефективних температур. Якщо літо буде прохолодне, то строки дозрівання можуть подовжитися, тому в строках вегетації не вказують конкретної цифри. На Півдні строки вегетації можуть скорочуватися, якщо буде дощове й дуже тепле літо, що підтверджується випробуванням короткостиглих сортів на поливних землях. Там на 83-й день сорт ОАЦ-Віжіон був стиглий на 100 відсотків. У 2004 році, хоча й було прохолодне літо в Україні, але  в Київській області 1 вересня вже вся соя ОАЦ-Віжіон зберігалася у коморі, а 5 вересня висіяли озимину.
Завдяки дії бульбочкових бактерій, соя залишає в землі близько 100 кг/га біологічно активного азоту, тому як попередник для озимих культур вона — просто знахідка.
Сорт Супра зібрали наприкінці вересня, але урожайність у нього була 30 ц/га.
У виробничих умовах використовували таку технологію вирощування сої:
l Двократне лущення стерні
l Внесення гербіциду Раундап, близько 3 л/га, за 3 тижні до оранки — в разі потреби
l Осіння оранка на 27 см оборотним плугом фірми KUHN у кінці вересня — на початку жовтня
l Навесні закриття вологи боронами типу ЗБВ
l Внесення добрив NPK16-16-16 по 150–180 кг залежно від агрохімічного аналізу
l Вирівнювання поля під посів культиваторами типу “Європак”
l Інокуляція насіння, протруєння Вітаваксом у дозі 3 л/т
l Висівання навісними сівалками фірми “Амазоне”
l Внесення гербіциду Фронтьєр Оптіма у дозі 0,9–1,2 л/га або Харнес у дозі 2,5 л/га після висівання, але до сходів культури
l Внесення гербіциду Півот у дозі 0,5–0,7 л/га після сходів у фазі 3-х справжніх листків у сої або використання Базаграну 48% у дозі 2,5 л/га, а після появи однорічних злакових бур’янів Арамо в дозі 1 л/га, за наявності багаторічних злакових бур’янів норму гербіциду треба збільшити до 2 л/га. Бакову суміш цих препаратів не рекомендується застосувати в зв'язку з можливим пригніченням сої. До Базаграну, 48% в.р., соя стійка на всіх стадіях розвитку, головне, щоб не переростали бур’яни. Можна використовувати 2,2 л Базаграну 48% + 0,006 г Хармоні.
l Жнива.
Сорти канадської селекції характеризуються стабільністю врожаю, низьким рівнем розтріскування бобів, високим вмістом протеїну, стійкістю до посухи, вилягання й хвороб.
Нині в Україні офіційним і ексклюзивним дистрибутором компанії “Прогрейн Юкрейн ЛТД” є фірма “Агрофармахім”.


З питань придбання сортів сої ОАЦ-Віжіон та Супра звертайтеся за адресою:
Дніпропетровськ, пров. Білостоцького, 12а, тел. 8 (0562) 35-20-70.
В. Конюшенко
Компанія “Прогрейн Юкрейн ЛТД”

Інтерв'ю
Німецький досвід організації тепличного бізнесу — тема нашої розмови з директором з інноваційних технологій у рослинництві консалтингової компанії «Аграрний Центр Innovation» Юрієм Куликом, який нещодавно особисто його вивчав... Подробнее
Рік тому вітчизняний бізнес пережив безпрецедентну доти подію — локдаун, тобто повне припинення роботи значної частини підприємств, зокрема, тотальне закриття закладів харчування. Саме тоді Анна Морозова вирішила дати старт своєму новому... Подробнее

1
0