Спецможливості
Техніка та обладнання

Новий типоряд косарок

05.06.2008
740
Новий типоряд косарок фото, ілюстрація
Новий типоряд косарок

В Україні щороку потрібно скошувати близько 12 млн га трав і 5 млн га гороху, гречки та ячменю у валок протягом максимум 10 днів. Зволікання з виконанням збиральних робіт спричинює відчутне зростання втрат урожаю, а подеколи і повну його втрату, особливо за несприятливих погодних умов, що останнім часом спостерігається і на теренах України.

Задля прискорення та підвищення якості скошування рослин у Національному науковому центрі “Інститут механізації та електрифікації сільського господарства” (ННЦ “ІМЕСГ”) розроблено перспективне сімейство ротаційних косарок, яке містить чотириметрової ширини захвату фронтальну модифікацію і двометрову начіпну бічну, основу яких становлять однотипні взаємозамінні ротори з верхнім приводом. Апробація підтвердила високі розрахункові експлуатаційні показники косарок. Загрегатована із самохідною частиною кормозбирального комбайна серії “Козак” чотирироторна косарка з умовною назвою КРФ-4 якісно скошувала трави на висоті 3–4 см із швидкістю 18 км/год — удвічі вищою, ніж у серійної жниварки для трав від білоруського комбайна КСК-100 з коливальним рухом коси та приводом від коливальної шайби. Продуктивність нової косарки сягнула 7,2 га/год. Її можна збільшувати завдяки нарощуванню ширини захвату, додаючи уніфіковані ротори метрового діаметра. Якість скошування та продуктивність повністю відповідали агрономічним вимгам. Крім того, косарка якісно та орієнтовано укладає скошену траву у валок, а бічні різальні ножі відокремлюють скошену масу від нескошеної трави, що слід застосовувати за переплутаного травостою. Такі особливості сприяють ефективному використанню цих косарок і на скошуванні зернових культур у валок, включаючи горох, ячмінь, гречку тощо, що особливо цінно за складних погодних умов, коли рослини переплутались та вилягли. Конструкцією косарки передбачено також збільшення висоти зрізування рослин до 7 см, що потрібно для багаторічних трав. Порівняно із серійною трав’ яною жниваркою, яка зрізала рослини на висоті 10 см із поступальною швидкістю до 2,5 м/с, продуктивність нової косарки збільшувалася вдвічі, а низьке зрізування зменшувало втрати врожаю на 15–20%.

За результатами випробування, були виявлені ненадійні елементи конструкції та неякісне виготовлення косарки. Тому в нових косарках ланцюгові передачі замінено на клинопасові та передбачено гартування валів до 40–45 одиниць за Роквелом. Для підвищення ремонтопридатності косарки збільшена уніфікація окремих вузлів і деталей.

Агрегатується фронтальна косарка практично з усіма самохідними частинами кормозбиральних комбайнів і косарок, реверсивними тракторами або з такими, що мають передню навіску, а після нескладної доробки можна її начепити й на зернозбиральні комбайни та інші трактори, що збільшує адаптивність до енергетичних засобів.

Задля розширення функціональності та підвищення економічної ефективності застосування передбачено переобладнання косарки на граблі для перевертання вологих валків трав під час опадів, коли виникає потреба на практиці у прискореному підсиханні скошеної маси. Для цього колова швидкість роторів зменшується до 10–15 м/с, і встановлюються гумові граблини на сегментно відігнуті краї дисків роторів, щоб звести нанівець оббивання та втрати листочків трав. Використання косарки як грабель, по-перше, зменшує майже вдвічі капіталовкладення в придбання кормозбиральної техніки а, по-друге, на стільки ж зменшує приведені витрати на заготівлю кормів із трав. Вартість такої косарки-граблів, як свідчить виготовлення дослідних зразків, становитиме 15–20 тис. грн.

Конструктивні переваги фронтальної косарки використані й під час розробки її начіпної модифікації двометрової ширини захвату з двома роторами. Технологічною особливістю цієї косарки є те, що валок формується за трактором, завдяки чому вдається уникнути притоптування колесами трактора скошеної маси. Технічно це зроблено за рахунок того, що ротори обертаються в один бік і крайній із них винесений вперед. Таке розташування роторів дає змогу копіювати поверхню поля не тільки впоперек, а й уздовж, що зменшує втрати корму від завищеного зрізування. Це, окрім вказаних переваг, дало змогу істотно спростити клинопасовий привід роторів і підвищити надійність роботи, оскільки паси працюють в одній площині без шкідливих перегинів пасів, які зменшують наробіток пасів удвічі-втричі. Вартість такої косарки не перевищує 7 тис. грн, що дешевше аналогів. Агрегатується начіпна косарка з вітчизняними та зарубіжними тракторами типу ПМЗ і МТЗ класу 1,4–2,0.

Нові конструктивні рішення в косарках захищені патентами України на винаходи та корисні моделі, що робить косарку конкурентоздатною не тільки на внутрішньому, а й на світовому ринках.

Виготовлялися косарки на дослідному заводі ННЦ “ІМЕСГ” за допомогою універсальних металорізальних станків без спеціального дорогого обладнання, що дає можливість налагодити серійний випуск цих високоефективних косарок у декількох регіонах України і швидко наростити обсяги серійного випуску.

Переваги нового сімейства косарок сприятимуть широкому впровадженню їх у практику сільськогосподарського виробництва.

М. Карпенко,
канд. техн. наук,
В. Карпенко,
ННЦ “ІМЕСГ”

Інтерв'ю
Коли на землі буде впевнений власник, який міцно стоїть на ногах, він дбатиме про її благополуччя, сприятиме збагаченню рідного краю. Опорою для розвитку села є сільгоспвиробники середнього рівня, сімейні фермерські господарства. З початку... Подробнее
Кожен сезон вирощування овочів для виробників не буває легким і на 100 % прогнозованим. Зокрема, протягом останніх років значно зросла активність шкідників на овочевих культурах. Загрозу з боку лускокрилих відчувають навіть на півночі.... Подробнее

1
0