Спецможливості
Інтерв'ю

Яким буде сільське господарство через 10 років?

07.12.2016
12516
Яким буде сільське господарство через 10 років? фото, ілюстрація

FAO не тільки переймається питанням, як нагодувати людство, а й намагається спрогнозувати прийдешнє АПК. Яким буде сільське господарство через 10 років, розповідає експерт FAO, українець Андрій Ярмак.

 

 

Мабуть, головне, що аграрії хочуть знати про своє майбутнє, то це, чи справді дрібні фермери розоряться, а сільськогосподарське виробництво концентруватиметься в руках великих агрокомпаній на кшталт тих, які ми бачимо в Україні?( майбутнє сільського господарства в Україні)

— Щодо зернової галузі, то тенденція до зростання середнього розміру господарства, причому швидкого, спостерігається в усьому світі. Але якщо взяти всю масу фермерських господарств, то найважче зараз доводиться не дрібним, а середнякам.

— Чому?

— З одного боку, у них недостатньо капіталу, щоб впроваджувати найбільш ефективні та наукомісткі технології, які й призводять до концентрації ринку в руках великих господарств. З іншого, вони не можуть використати багатьох із тих стратегій, які дозволяють виживати дрібним господарствам.Андрій Ярмак, експерт FAO

— За рахунок чого можуть вижити дрібні господарства?

— По-перше, орієнтація на нішеві продукти. Дрібні фермери можуть дозволити собі бути гнучкими, швидше реагувати на зміни на ринку, ніж великі та середні сільгоспвиробники( майбутнє сільського господарства в Україн).

По-друге, переорієнтація на продукцію з додатковою вартістю. Останню тенденцію я спостерігав скрізь – від США до Таджикистану. Додаткову вартість можуть забезпечити і переробка, і упаковка, і виробництво продукції під власним брендом, і багато іншого. Головне – виробляти продукцію не стандартну, а індивідуальну, яка максимально влучно відповідає запиту споживача, наприклад, в певному регіоні або в певному невеличкому сегменті. Бо виробники стандартної продукції можуть конкурувати між собою тільки ціною, що швидко призводить до розорення менших господарств, і чим менші господарства, тим швидше вони йтимуть з ринку за такого підходу.

Порятунком для дрібних господарств може бути взагалі будь-яка високовартісна продукція, наприклад, ягідні культури (майбутнє сільського господарства в Україн) На таку продукцію варто звернути особливу увагу українським фермерам – ще й тому, що на імпорт більшості подібних продуктів до ЄС немає обмежень.

— За останні роки українцям показали машини для збирання огірків, ягід і навіть капусти на зберігання. Як скоро вдасться досягти повної механізації збирання?Роботизація прополювання салату

— Тенденцією майбутнього є не механізація, а роботизація: урожай збиратимуть не керовані людиною комбайни, а роботи без жодного втручання людини( майбутнє сільського господарства в Україн). Вже працюють (навіть у Китаї) повністю роботизовані підприємства з вирощування салату та інших зеленних культур. Випробовується комерційний зразок робота зі збирання полуниці. Іспанія намагається повернути конкурентоздатність своїм цитрусовим, що була впала через дорогу робочу силу, теж за рахунок роботів – відповідні збиральні машини вже випробовуються.

Ця тенденція, в поєднанні з системами геолокації та IT-технологій, може призвести до дуже цікавого феномену – коли навіть технології вирощування ягідних культур можна буде повністю, на 100% автоматизувати( майбутнє сільського господарства в Україн). Адже вже зараз на ринку пропонуються безпілотні трактори! А це значить, що в цей сектор можуть почати заходити інституційні та міжнародні інвестори, яких до цього часу стримували високі ризики, трудомісткість і відносно невеликі розміри бізнесів із високою доданою вартістю.  Отже, організація бізнесу з вирощування та переробки (заморозки) ягід на 5 тис. га вже найближчими роками не здається аж такою недосяжною фантастикою. А це був би бізнес з оборотом близько $50 млн на рік, який може виробляти експортну продукцію з найвищим рівнем конкурентоздатності!  Роботизація збирання фруктів

— Отже тим, хто зараз їздить до європейських країн збирати ягоду, вже зараз слід замислитися про опанування нової професії?

— Це об’єктивна тенденція (майбутнє сільського господарства в Україн). Її можна боятися, але нею можна і користуватися. Єдине, що неможливо, то це зупинити її. І звільнення великих мас збирачів – це не єдиний наслідок, до якого призведе роботизація процесу збирання врожаю. Наприклад, усе більше фермерів постійно проживатимуть у містах, виїжджаючи на свої ділянки тільки під час тих чи інших польових робіт. У США вже почав формуватися прошарок подібних фермерів, яких назвали «валізними фермерами»: вони з валізою приїздять на ферму, виконують чергову технологічну операцію на полі і повертаються в місто до родини.

— Які тенденції стимулює глобалізація ринку сільгосппродукції?

— З’явилася категорія т. зв. «суперпродуктів».( майбутнє сільського господарства в Україн) Це продукти, які ще кілька десятиліть тому були місцевими, а зараз попит на них існує в усьому світі. Це відбувається як завдяки швидкому зростанню індустрії туризму, так і завдяки поширенню інформації. Як приклад можна навести кіноа, яка тисячі років вирощувалися та споживалася лише в кількох країнах Латинської Америки, а зараз набула неабиякої популярності не тільки в США та ЄС, але й в Україні. А попит з боку ресторанів з часом породжує пропозицію з боку місцевих фермерів( майбутнє сільського господарства в Україн).

— Які основні фактори виживання сільгосппідприємств у майбутньому з огляду на всі ці тенденції?

— Головних факторів два – інновації і маркетинг. Ці фактори і в минулому забезпечували успіх виробникам с.г. продукції, але в наш час важливість цих факторів значно зросла (майбутнє сільського господарства в Україн). 

 Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

Ключові слова: роботизація АПК

Інтерв'ю
Компанія Agrieye з'явилася тільки рік тому, але вже встигла вийти на ринки Перу, Еквадору, Пакистану, Малайзії, США, Норвегії, Кенії, Єгипту. Як говорить засновник і генеральний директор компанії AGRIEYE Андрій Севрюков: "Основний мій вид... Подробнее
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее

1
0