Спецможливості
Новини

Які культури в Україні найрентабельніші у вирощуванні?

24.07.2017
7685
Які культури в Україні найрентабельніші у вирощуванні? фото, ілюстрація

За підсумками минулого сезону найрентабельнішим було виробництво насіння соняшнику, сої та ріпака. Соняшник загалом тримає лідерство з прибутковості останні десять років. Що буде цього сезону - розповів керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського національного аграрного університету Олександр Маслак, пише propozitsiya.com з посиланням на expres.ua.

За його словами, рівень рентабельності підприємств сільського господарства в 2016 році становив 37,3%. При цьому найбільшу прибутковість в рослинництві мали насіння соняшнику (61,9%), сої (51,8%) та ріпака (45%). На ефективність господарювання впливали витрати та ціни продукції. Так, собівартість виробництва 1 ц зернових та зернобобових культур становила 2,15 тис. грн, що на 20% більше порівняно з попереднім роком. Своєю чергою собівартість виробництва насіння соняшнику - 4,51 тис. грн. (+25% до рівня попереднього року), сої - 5,08 (+1%), ріпака - 5,48 тис грн. (+33%). Закупівельні ціни на зерно та олійне насіння зростали в середньому на 15 - 20%.

За підсумками виробництва та реалізації продукції рослинництва сільськогосподарські підприємства отримали в минулому році 81,2 млрд грн.

Цьогоріч, як зазначив експерт, вподобання сільськогосподарських товаровиробників не змінилися. Більшість посівних площ відведені під вирощування пшениці, кукурудзи, ячменю, а також соняшнику, сої та ріпака. До того ж, ці види зерна та олійного насіння вважаються головними й у світовому сільському господарстві. Тому від результатів їх вирощування та збуту залежатиме загалом ефективність сільського господарства.

За результатами проведених розрахунків з вирощування ріпака озимого загальні господарські витрати на 1 га досягнуть 15 тис. грн. За врожайності - 25 ц/га, собівартість 1 т продукції становитиме майже 6 тис. грн. При ціні реалізації ріпака 11 тис. грн/т, прибуток з 1 га досягне 12,5 тис. грн, що забезпечить рентабельність на рівні 83%. При традиційній технології вирощування соняшнику загальні витрати на 1 гектар у середньому становитимуть 14 тис. грн. Враховуючи врожайність - 25 ц/га, собівартість 1 т продукції дорівнює 5,6 тис. грн. За ціни продажу продукції на рівні 10 тис. грн/т, доходи з одного гектара становитимуть 11 тис. грн, що забезпечить рентабельність на рівні 79 %.

Тобто соняшник і надалі буде однією з найрентабельніших культур.

"Україна належить до найбільших світових виробників олійного насіння, здебільшого завдяки вирощуванню соняшнику. Тому на внутрішньому ринку спостерігається постійний попит на це насіння, який буде триматися впродовж нового й наступних сезонів та впливатиме на формування привабливих закупівельних цін для товаровиробників", - додав О. Маслак.

За інформацією USDA, в Україні прогнозується збільшення врожаю соняшникового насіння до 14 млн т. Це на 250 тис. т перевищить рівень минулого року. Виходячи з цього, зростуть обсяги продажу на зовнішніх ринках українського насіння соняшнику на 30 тис. т, - до 250 тис., соняшникової олії - на 100 тис. т (до 5,2 млн).

Експерт пояснив, чому соняшник, сою та ріпак вигідніше вирощувати, аніж, наприклад, пшеницю.

"На початку липня середні ціни на пшеницю 3 класу становили від 4,4 тис. грн/т, пшеницю фуражну - 4 тис. грн, кукурудзу фуражну - 3,9 тис. грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року, пшениця продовольча подорожчала на 7%, пшениця та кукурудза фуражні поступилися в ціні на 3%.

Своєю чергою ціни на олійне насіння були в 2,5 - 3 рази вищими порівняно з цінами на зерно. Так, соняшник коштував у середньому 10,3 тис. грн/т, ціни на сою коливалися від 10,5 до 11,5 тис. грн/т, ріпак - 10 - 12 тис. грн/т. Порівняно з червнем минулого року соняшник подешевшав на 3%, проте соя подорожчала на - 8%, а ріпак - на 15%", - зазначив О. Маслак.

Інтерв'ю
Земельна реформа аж ніяк не завершилася з прийняттям закону про обіг сільськогосподарських земель. Вона потребує прийняття супутніх законів та підзаконних актів, що забезпечать функціонування ринку землі. Про долю цих законів і... Подробнее
Кожен сезон вирощування овочів для виробників не буває легким і на 100 % прогнозованим. Зокрема, протягом останніх років значно зросла активність шкідників на овочевих культурах. Загрозу з боку лускокрилих відчувають навіть на півночі.... Подробнее

1
0