Спецможливості
Новини

Частка сільгоспкультур українських сортів у Держреєстрі становить 42%

26.06.2017
2158
Частка сільгоспкультур українських сортів у Держреєстрі становить 42% фото, ілюстрація
Українські сорти соняшнику займають лише 25%, кукурудзи – 21%, картоплі та овочів – 30%. Вітчизняних гібридів цукрових буряків в реєстрі залишилося лише 16%, у виробництві – 5-8%, тобто лише 15-20 тис. га площ

На сьогодні в сортових ресурсах України представлені понад 9,5 тис. біотипів рослин, з них 5,5 тис. належать іноземній селекції і 4 тис. або 42% – національного походження. Такі дані надав Інститут експертизи сортів рослин, пише propozitsiya.com з посиланням на infoindustria.com.ua.

Українські сорти соняшнику займають лише 25%, кукурудзи – 21%, картоплі та овочів – 30%. Вітчизняних гібридів цукрових буряків в реєстрі залишилося лише 16%, у виробництві – 5-8%, тобто лише 15-20 тис. га площ.

Зернова група поки що втримує позиції. Вона в реєстрі становить 85-90%. За 25 років незалежності сортові ресурси зернових збільшилися в 10 разів. Тільки протягом останніх десяти років до Державного реєстру сортів рослин унесені понад 200 сортів озимої пшениці національної та близько 80 сортів іноземної селекції. Однак станом на 1 січня 2017 року співвідношення заявок іноземної селекції до національної становить 1:2 не на нашу користь.

"Можна припустити, що через три-п’ять років, за деякими групами культур будемо мати таку ж ситуацію, як і з цукровим буряком", – вважає заступник директора Інституту фізіології та генетики рослин НАН України Микола Гаврилюк.

На його думку, на рівні держави нам треба приймати відповідне управлінське рішення. Адже селекція і насінництво мають контролюватися державою. 

Експерт нагадав, що Чехія, Словенія, Румунія ввели квоти на подачу заявок на реєстрацію сортів іноземної та національної селекції, причому останні мають серйозну перевагу. 

"А в нас все, що подається, безперешкодно реєструється, в наслідок цього виникає диспропорція не на нашу користь", - констатує М. Гаврилюк.

Ключові слова: селекція, зернові

Інтерв'ю
Оцалюк Олесь Анатолійович – директор ФГ «Фортуна Агро-Д», що в смт Антоніни на Хмельниччині. В обробітку біля 1500 га ріллі та одні з кращих результатів для даної зони вирощування сільгоспкультур. Як це йому вдається – він люб’язно... Подробнее
Кукурудза сьогодні є стратегічною культурою, що вирощується майже у всіх кліматичних зонах України. Насичення сівозміни кукурудзою та відсутність системи інтегрованого управління шкідниками сприяють збільшенню кількості шкідників і... Подробнее

1
0