Спецможливості
Техніка та обладнання

За кілька років потреба в лабораторній діагностиці може відпасти

13.11.2017
3052
За кілька років потреба в лабораторній діагностиці може відпасти фото, ілюстрація

Через 3-5 років потреба в лабораторній діагностиці рослин або грунтів може відпасти. Таке припущення висловив керівник проекту Drone.Ua Валерій Яковенко, пише propozitsiya.com.

Керівник одного з найуспішніших вітчизняних стартапів, який зосередився на дистанційному моніторингу саме в аграрному секторі, вважає, що вже незабаром захворювання рослин чи дефіцит тих чи інших елементів можна буде визначити з достатньо високою часткою ймовірності дистанційно – за допомогою супутників та безпілотників. За його словами, можливість такого технологічного прориву забезпечить технологія гіперспектрального аналізу. Вона полягає в тому, що безпілотник обладнується спеціальною гіперспектральною камерою, яка дає змогу бачити електромагнітне відображення рослин чи грунту (якщо останній не закритий рослинами, тобто відразу після жнив або в період між оранкою і дружними сходами) в 150-250 і більше коротких відрізках видимого та ближнього інфрачервоного спектру. І кожен фізіологічний стан кожної культури в однакових умовах має однакові особливості відображення на гіперспектральних знімках.

Цю технологію успішно застосовують для виявлення «голодування» рослин за певними елементами живлення або поширення хвороб уже зараз, але наразі – лише в поєднанні з даними лабораторного аналізу зразків, відібраних на місцевості. Поки що технологія працює наступним чином: за даними гіперспектральної зйомки з безпілотника, які доповнюються даними супутникових знімків, на полі виділяють певні зони, а потім пішки йдуть у поле, де кожну зону оглядають і відбирають по зразку для лабораторного аналізу. Як пояснює В. Яковенко, на гіперспектральному знімку виділяють проблемні зони, де зображення відрізняється від еталонного, що відповідає здоровим і «ситим» рослинам чи грунтам зі збалансованим вмістом поживних елементів. А потім ідуть у поле і за допомогою лабораторного аналізу з’ясовують, що саме там за проблема.

Необхідність у доповненні даних гіперспектральної зйомки лабораторними аналізами спричинена тим, що не накопичені дані щодо того, яка картинка в яких саме спектрах яким саме хворобам чи іншим фізіологічним станам (зокрема, дефіциту яких елементів живлення) відповідає. Але зараз кілька компаній-світових лідерів у сфері технологій гіперспектральної зйомки, супроводжуючи сотні тисяч гектарів на різних континентах (США, Бразилія, Україна, Росія, Африка), активно збирають інформаційну базу по різних культурах, сортах і грунтах. І з часом, накопичивши достатню базу інформації про те, яке електромагнітне відображення яким культурам, умовам, патологічним станам рослин і грунтам відповідає, можна буде з достатнім рівнем імовірності робити висновки лише на підставі даних дистанційної гіперспектральної зйомки. А це могло б значно прискорити аналіз проблем, які є на полі, і дати аграріям додатковий час на їх вирішення шляхом пестицидних обробок чи внесення добрив.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
На сьогодні органічне виробництво — це один із пріоритетних напрямів і перспективний бізнес для розвитку малого фермерства в нашій державі. З-поміж них — фермерське господарство «Дона Олексія Пилиповича», очільник якого хоче не тільки... Подробнее
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее

1
0