Спецможливості
Новини

Аграрні розписки допомагають фермерам вийти на експорт

26.06.2017
1738
Аграрні розписки допомагають фермерам вийти на експорт фото, ілюстрація
За даними Проекту IFC, з січня по червень 2016 року 11 малих господарств оформили аграрні розписки. За аналогічний період цього року їх кількість зросла до 28

Аграрні розписки допомагають малим (такі, що обробляють до 1 тис. га землі) та середнім сільгоспвиробникам (в обробітку мають 1-5 тис. га) вийти на міжнародний ринок, пише propozitsiya.com з посиланням на zrada.today.

За словами власника фермерського господарства "Престиж Агролюкс" Олександр Пухира, аграрна розписка – це знахідка для фермера. ФГ "Престиж Агролюкс" Лисянського району на Черкащині обробляє 1,6 тис. га, з яких 550 га засіваються кукурудзою, 500 га – пшеницею і близько 200 га – соняшником. Чимала площа відводиться також під ячмінь та сою. Частину цих культур господарство переробляє саме, решту спрямовує на реалізацію. Першу аграрну розписку господарство підписало два роки тому, вона передбачала грошове забезпечення. Торік, дякуючи аграрним розпискам, господарство вдало спрацювало на експорт: на Ірак відправили 500 т кукурудзи, і стільки ж – на Індію.

Фермер розповів, що крім нього власником господарства також є його дорослий син, котрий має родину та мешкає окремо від батьків. Тому коли раніше брали банківські кредити, змушені були заставляти все – навіть обидва своїх будинки. А з аграрною розпискою все просто: вона видається під заставу майбутнього врожаю.

Крім того, О. Пухир був приємно здивований не лише можливостями нового фінансового інструменту, але й тим, як швидко і просто він оформляється. "Якби аграрні розписки працювали раніше, коли ще були потужні господарства, то вони ніколи б не розпалися. Більше того, ми завдяки аграрним розпискам вперше почали працювати з валютою. Нам відкрили валютний рахунок, і ми вийшли на міжнародний ринок", - додає фермер. Торік він знову скористався можливостями аграрних розписок. Отримані кошти спрямував на насіння, засоби захисту рослин, міндобрива, купив новий оприскувач та сівалку.

Ще один успішний досвід має Олександр Бойко, який обробляє 120 га.

"У заявці я прописав 700 тис. грн, з яких погодили 300 тис. Я був дуже задолений і цим. Тому що вони могли просто не працювати зі мною – таким маленьким фермером. Під отримані кошти я міг закупити певні види матеріалів для вирощування сільгоспкультур – міндобрива, пальне, запчастини тощо, що зрештою я і зробив", - зазначив він.

Серед малих господарств, які повторно уклали аграрні розписки, зокрема ТОВ "Україна" Липовецького району Вінницької області, ТОВ "Каплинцівське" Пирятинського району Полтавської області, ТОВ "Відродження Кривець" Маньківського району Черкаської області. Характерно, що ТОВ "Україна" 2016 року виписувало аж 4 аграрні розписки і виконало свої зобов’язання по кожній з них. Цього року воно вже оформило 2 аграрні розписки.

Той факт, що господарства повторно оформлюють аграрні розписки, підтверджує, що цей механізм кредитування вже справді прижився в Україні, підкреслює голова правління "Агропросперіс Банку" Сергій Щепанський.

Довідка

Аграрні розписки мають спрощену процедуру оформлення і передбачають заставу під майбутній врожай. Такі підходи приваблюють малих та середніх сільгоспвиробників, які не мають достатнього заставного майна для отримання традиційних банківських кредитів. Перевагою аграрних розписок є їхня гнучкість, вони достатньою мірою захищають інтереси як надавачів позик, так і їх користувачів. Підвищений інтерес до них демонструють не лише сільгоспвиробники, але й банки, компанії-постачальники матеріально-технічних ресурсів.

За даними Проекту IFC, з січня по червень 2016 року 11 малих господарств оформили аграрні розписки. За аналогічний період цього року їх кількість зросла до 28. Загалом цього року аграрними розписками вже скористалися 28 малих господарств та 21 – середнє. В цілому малі господарства 8 областей України, де працюють аграрні розписки, завдяки ним цьогоріч отримали кредитних ресурсів на 40 млн. грн, а середні господарства – на 93 млн. грн.

Ключові слова: аграрные расписки, АПК

Інтерв'ю
З кожним роком український агробізнес стає більш інноваційним, високотехнологічним та складним. Такі глобальні зміни у колись звичному й традиційному для України секторі вимагають від управлінця нових підходів до ведення бізнесу й... Подробнее
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) офіційно працює в Україні з лютого 2016 року. Служба була утворена відповідно до постанови КМУ від

1
0